Kosova e ka problem gjetjën e vaksinës që na liron nga koronavirusët e politikës?!

Hënë, 13 Prill 2020 13:52

Nga Skënder MULLIQI

Diçka tashmë është e sigurt.Ngjarjët politike në vend, pas pandemisë padyshim së janë për çdo kritikë.Botën e goditi papritur Koronavirusi, por qe krejtë orjentimin e kan si të dalin sa më faqebardhë nga një situatë e tillë. Kurse klasa jonë politike, gjithë energjinë e tyre negative ,së energji pozitive su ka mbetur , po e orjentojnë për pushtet!Këta tashmë kanë ranë në provim më ka krejt.

E treguan vetën së nuk ju intereson asgjë, veq pushtetit! Ata njerëz që në gjendje epidemie reëzojnë qeverinë madje duke i rrezikuar edhe deputetet e partive të tyre, qka më thënë lexues të ndëruar?!Nuk besojë së ka gjë më turpëruese së kjo.Kanë rënë nga pushteti më votën e sovranit, e çka dreqin po kërkojnë tash?!Paten pushtet edhe ate apsolut që 20 vite. Bënë çka dështën ! Ai që merrë sado pa vesh në politikë, e dinë së të gjitha veprimet e tyre , nuk janë as për heqje të taksës, nuk janë as për antiamërikanizëm …!

Të gjitha këto po i përdorin si justifikime, për ta kthyer pushtetin e humbur, për ta kthyer forcën politike, për ti ruajtur biznesët qe i kane…

Këtij kori ju bashkangjitën edhe disa nga krerët e LDK-së, që i kanë dallaveret e përbëshkëta së edhe bashkë kan bashkëqeverisur Kosovën.Pengesë në këtë rrugëtim të turpit, ju është bërë, Albin Kurti, I cili filloi si kryeminster më politka reformatore e zhvillmore, që hapin përspektiva të reja për shtetin dhe të rinjët tanë.Bota do të mund pandeminë pa vonuar, së do të gjendet vaksina.

Por, Kosova jonë e vogël e ka problem më të madh si të lirohet , apo si të gjën vaksinë kunder kësaj klase politike,që do të ishte edhe mbrojtja e shtetit të dytë shqiptarë në Ballkan.Duke filluar nga presidenti po e mbajnë shtetin në “vakum”.Po dojnë më na disciplinuar edhe më shumë ! Kan krijuar fusha të minueme politike.

Nese mjekët janë në detyrën më të lartë, dhe shu

më të rëndë , këta njerëz të jetës politike, janë për çdo kritikë , duke përjashtuar natyrishtë punën e madhe dhe të mirë , që po e bën Qeveria në dorëheqje në menaxhimin situatës nga epidemia. Nese mjekët dhe të gjitha strukturat relevante , nuk po kanë kohë as të marrin frymë, politikanët nuk po kan kohë të “pushojnë’ pak, madje kan filluar të bëjnë edhe fushata elektorale… ?!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!