LDK zyrtarizon emrin për kandidat për kryeministër

E Enjte, 23 Prill 2020 13:33

Kreu i LDK, Isa Mustafa ka propozuar emrin e Avdullah Hotit si kandidat për kryeministër të koalicionit të ri qeveritar që pritet të krijohet nga LDK, Nisma, AAK dhe pakicat.

Në një deklaratë të shkurtër për shtyp, Mustafa tha se anëtarët e partisë janë shprehur njëzëri për emrin e Hotit si kryeministër.

Mustafa përmendi se e njëjta situatë ka ndodhur dhe në Maqedoninë e Veriut dhe shtoi se ‘mbret nuk është ai që fiton zgjedhjet, por ai që formon shumicën.

 ‘E drejta na kalon ne për ta krijuar qeverinë, pasi partia që fitoi zgjedhjet nuk e krijoi shumicën. E njëjta gjë ka ndodhur dhe në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka thënë dhe Kurti disa kohë më parë ‘Ai që del i pari nuk është mbreti’, mbreti është ai që ka shumicën’, deklaroi Mustafa.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Greva e naftëtarëve/PAA: Rama të gjejë kush nga qeveria e tij i ndihmoi oligarkët që vodhën 8 milion euro

Politikë

Greva e naftëtarëve/PAA: Rama të gjejë kush nga qeveria e tij i ndihmoi oligarkët që vodhën 8 milion euro

  Partia Agrare Ambientaliste, ka reaguar për greavën e naftëtarëve dhe thotë se kryeministri Edi Rama, duhet të gjejë se kush nga qeveria e tij i ndihmoi oligarkët që vodhën 8...

Kërpaçi-Ballës: Elbasani dhe Shqipëria shtëpi e mafies, keni shpopulluar vendin

Politikë

Kërpaçi-Ballës: Elbasani dhe Shqipëria shtëpi e mafies, keni shpopulluar vendin

  Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi i është kthyer kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, duke thënë se Rilindja e ka kthyer Elbasanin dhe Shqipërinë në shtëpi të mafies...

Denoncimi i PD, Boçi nxjerr udhëzimin: MAS orienton fëmijët drejt kurseve private, arsimi s’është më falas, jepet me koncesion

Politikë

Denoncimi i PD, Boçi nxjerr udhëzimin: MAS orienton fëmijët drejt kurseve private, arsimi s’është më falas, jepet me koncesion

  Partia Demokratike ka akuzuar ministrinë e Arsimit se kjo e fundit po orienton nxënësit drejt kurseve private, për shkak të situatës së krijuar dhe në shkolla për shkak të COVID-19. Përmes...