Kriza në Kosovë/ Kusari-Lila: Nuk mund të ketë qeveri të re pa shkuar më parë në zgjedhje

Hënë, 11 May 2020 22:01

Në intervistën e saj për “Çim Peka LIVE”, deputetja e Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila është shprehur se Kosova nuk mund të ketë një qeveri të re pa shkuar më parë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

“Kushtetuta e Kosovës nuk sheh që, të kemi një mocion mosbesimi e të mos shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Në Kosovë nuk i kemi rrethanat si në rajon. Nuk mund të kemi një qeveri të krijuar pa shkuar në zgjedhje parlamentare.

 
 

Në situatën aktuale, me vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe me dispozitat e Republikës së Kosovës nuk mund të ketë qeveri pa fituesin e zgjedhjeve, pra Vetëvendosjen”, u shpreh Kusari-Lila.

 
 
 

Sipas saj, “presidenti Hashim Thaçi ka mandatar partinë e dytë pa pyetur më parë Vetëvendosjen. Ka pritur vetëm 20 ditë Vetëvendosjen dhe ka ecur përpara me mandatimin”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!