Vështrim demonstrimi i industrisë pamfletiste?!

Saturday, 16 May 2020 15:58

Nga Skënder MULLIQI

Kur institucionet nuk funksionojnë mirë, pak gjë mbetet nga shteti.Vendi po rreshqet me mundësi të destabilizmit .Kur institucionet e shtetit funksinojnë ndarazi, apo veprojnë kunder njera -tjetrës, nuk mund të kemi shtet normal.Si duket Pandemia po shfryëzohet për të krijuar paqartësi, situata konfliktuoze deri të ndjekja dhe linqimi i kundershtarëve politikë. Kjo klasë politike duke shikuar ti përbush interesat përsonale, gjithnjë më shumë po e lëshojnë kursin evropian, si vlerë civilizuese .

Kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaqi, i ka përvetësuar kompetencat që nuk i takojnë më kushtetutë. Kjo ka futur konfuzitet dhe paqartësi në vendimarrje politike, duke prodhuar krizë të madhe institucionale, pikërishet tash në kohë pandemie globale!Kuvendi si institucioni më i lartë i shtetit nuk ka mbetur i pavaruar dhe i përgjegjshëm para qytetarëve .Korrupcioni po i rrënon institucionet , dhe po i rrënon edhe mardhënjet e ndërnjërzore.

Sistemet nuk po i realizojnë të drejtat dhe interesat e përgjithshme, për çka edhe detyrohen. Qendrimet e tilla më shumë po ngjajnë në qendrime autokratike. Kjo është edhe logjikë e pa edukatës bazike.

Fatkeqësisht këto struktura të vjetra më çdo kusht po veprojnë për të mos lëshuar pushtetin forcave përparimtare, të Albin Kurtit dhe të Vjosa Osmanit.Këta sikur nuk dëshirojnë më kuptuar së nuk kan mundësi të evoluimit politik. Opinioni publik ju kan nënshtruar shumë manipulimeve , relativizimit të vlerave dhe mendimeve politike ndryshe. Teoritë e mashtrimeve sigurisht së do të marrin fund .

Këto struktura të vjetra i kan krijuar disa qendra propaganduese për ti mbajtur gjallë idetë e tyre tashme te vjetruara politike dhe ideologjike. Po demonstrojnë industri pamfletiste.Kosovës i nevoitet një kulturë krejt tjetër politike.

Një kulturë e cila do të na kishte afruar shumë më shpejt drejtë Evropës së Bashkuar.Ne vend që të mbretëron përgjegjësia individuale , Kosova po bëhët viktimë e kthimit të logjikës autokratike dhe të logjikës së vetë izolimit.Institucioneve ju është thyer shumë kurrizi nga dobësite e pushteteve të deritashme …

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!