Jeta jonë dhe vampirët energjetikë ?!

Hënë, 18 May 2020 16:46

 Nga Skënder MULLIQI

Në këto ditë maji kur temperaturat po ngritën , po shtohen shpresat së mos hiqet edhe pandemia e cila na ka sjellur frikë dhe telashe shtesë në jetë, kur njeriu i Kosovës po përballët me probleme të natyrës ekzistenciale. Sigurisht së pyetemi a kemi mundësi që jetën ta kemi më ndryshe, pas kolerës?Në kokë na sillët më qindra filma më skenare të ndyshme nga këto që po përjetojmë.Koha ecën dhe kthim mbrapa nuk ka.Nuk kemi mundësi që perjetimet e deritashme ti përserisim, jeta nuk është reprizë, nuk ka përseritje të skenave .

 E vetmja gjë çka mund të bëjmë , është së duhet pranuar veprimet që i kemi ndërmarr nga e kaluara, dhe ta kthejmë fletën e re. Njeriu sigurisht gjithmonë ka mundësi të fillon më një jetë të re , më të lumtur. Me këmbëngulësi dhe më vullnet, por edhe më fat, mund ta bëjmë punë shumë të mira. Jeta është një, dhe shpejtë kalon.Nuk do të ishte dashur të lejojmë që njerëzit e mbrapsht që e drejtuan shtetin e Kosovës per 20 vite , të luajnë më jetën tonë .

Gjatë i duruam , që të na imponojnë çdo vendim dhe çdo qendrim të tyre . Këta duhet ti largojmë sa më parë nga jeta jonë . Këta janë vampirë energjetikë.

 Nga ne kërkojnë të japim gjithëqka , e neve nuk na japin ama bash asgjë.Nese i mbajmë shpresat në këta mashtrues , kanë më na tërhequr zvarr deri në varr. Në errësirë. Dhe, nga kjo errësirë zor së do të dalim .

Ndoshta edhe kurrë.Gjithmonë ekziston një rrugëdalje , nese i themi veti mjaftë më - tash është bërë boll me këto poshtërsina!Nuk ka kush çka frikësohet më.

Nuk respektohen njerëzit që nuk të respektojnë, dhe nuk respektohen njerëzit që nuk e meritojnë. Nga këta njerëz te politikes që na kan pru diellin mbi kokë , duhet të largohemi. Nuk bëjmë asgjë të keqe nese angazhohemi për veten tonë .Gjithmonë dhe në çdo kohë. Ky popull sigurisht së meriton jetë shumë më të mirë , se ka bërë sakrifica historike që të jetë i lire, dhe i lumutur në tokën e vet.

Dhe, natyrisht së meritojnë gjithë të mirat e kësaj bote. Së a do të bëjmë jetën më të mirë , krejt kjo mvaret nga ne.Nuk mjaftojnë ankesat , nuk mjaftojne verbalizmat, nese nuk bëjmë përpjekje konkrete për ta ndryshuar gjendjën e mjerë politike dhe te rrjedhave ekonomike e socilae në Kosovë.

 Mu për ate edhe duhet të mendojmë mirë, për lumturinë tonë , për shëndetin tonë .Të gjitha paknaqësitë e grumbulluara për vite të tëra , kanë bërë që shumica edhe ta humbin shëndetin !Kjo qasje e jona karshi këtyre problemeve të grumbulluara nga kjo klasë politike banditeske , duhet të marrë fund. I ‘hargjuam’ gjithë këto vite , pa bër gadi asgjë as për vete , as për fëmijët tanë. Energjitë dhe potencialet tona është koha e fundit ti kanalizojmë për një jetë shumë më të bukur, për një përspektivë që na vodhën .Koha për veprime konkrete është sot. Neser mund do të jetë vonë…!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!