Kosova lejon flamurin serb në panair, e kundërta ndodh në Serbi

Saturday, 21 Prill 2018 14:57
Foto ilustruese Foto ilustruese

Në panairin kombëtar që është zhvilluar ditët e fundit në Kosovë 70 biznese serbe, janë përfaqësuar me flamurin e Serbisë. Por në panairin që u zhvillua para pak kohësh në Serbi, Kosova nuk u lejua që të merrte pjesë me flamurin e vet kombëtar.

Zyrtarë të lartë në kosovar kanë reagur për këtë rast dhe janë shprehur se kjo gjë e dëmton Kosovën.

Safet Gërxhalli, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, është shprehur për Kosova Press se simbolet janë një prej barrierave për bizneset kosovare që të promovohen në Serbi, por beson që është një problem tejkalues.

Edhe zëvendësministri i Financave në Qeverinë e Kosovës, Hyzer Gashi ka reaguar në lidhje me këtë çështje, dhe është shprehur se bizneset duhet të jenë më këmbëngulëse dhe të kërkojnë me ngulm të përfaqësohen me simbole kombëtare

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!