Mungon prodhimi vendas, në tregje mall importi

E mërkurë, 06 Mars 2019 22:25

Shqiptarët po i blejnë më shtrenjtë ushqimet që konsumojnë. Kjo edhe për faktin se tregjet e brendshme furnizohen kryesisht me mallra importi, pasi prodhimi vendas mungon gjatë pjesës dërrmuese të vitit.

Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se në janar, çmimet në grupin “Ushqime dhe pije joalkoolike” u rritën me 4.3% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Për ushqimet, familjet shqiptare konsumojnë rreth 43% të buxheteve të tyre. Kjo do të thotë se mungesa e prodhimit vendas në tregje nuk penalizon vetëm fermerët, por edhe konsumatorët, që privohen nga produktet “Made in Albania”, më të freskëta e ci lësore,si dhe me çmime më të ulëta.

Modifikuar më E mërkurë, 06 Mars 2019 22:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

Politikë

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

  Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik. Soreca thotë se ajo është e arritshme dhe duhet patjetër tani për të filluar negociatat. Soreca thotë se Reforma...

Kjo javë e gjen Kosovën me qeveri të re, Kuvendi pret aktgjykimin e plotë të Kushtetueses

Politikë

Kjo javë e gjen Kosovën me qeveri të re, Kuvendi pret aktgjykimin e plotë të Kushtetueses

KOSOVAKosova do të jetë me qeveri të re këtë javë e cila do të ketë për kryeministër Avdullah Hotin e LDK. LDK, AAK dhe Nisma presin vetëm aktgjykimin e plotë të...

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

Politikë

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

  Përfaqësuesi i PD në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi ka thënë, në një deklaratë për mediat pas tryezës që zgjati mbi 3 orë, u shpreh se, sot marrëveshja nuk u arrit...

Sondazh

Nothing found!