Hoxhara tokat djerrë, fermerët: Nuk kemi marr asnjë dëmshpërblim nga shteti

Diel, 10 Mars 2019 13:02

Këto toka në fshatin Hoxharë të Fierit nuk prodhojnë më.

Fermerët kanë zgjedhur të mos i mbjellin pasi nuk marrin mbrapsht as mundin dhe as prodhimin e dëshiruar. Shkak janë bërë përmbytjet e vitit 2015 dhe 2017, që i kanë kthyer ato në joproduktive.

Fermer: Nuk japin prodhim. U përmbytën dy herë rresht.

Në Hoxharë banorët jetojnë përmes të ardhurave nga bujqësia dhe blegtoria. Me dëmtimin e tokave edhe jetesa e tyre është bërë e vështirë. Ndër vite, ata thonë se nuk kanë marrë dëmshpërblim për tokat e përmbytura apo asistencë nga qeveria.

Fermer: Në 2015 na erdhën vlerësimet. Asnjëri nuk mori. Ata që kishin njohje me kryetarin e bashkisë i mori të gjitha.

Rreth 80% e tokave në këtë fshat janë cilësuar të kategorisë së 7, që do të thotë se prodhojnë shumë pak, ndërsa përmbytjet e fundit kanë përkeqësuar gjendjen e tyre. Në kushte të tilla, fermerët apelojnë shtetin që të mos u marr taksën e tokës, për aq kohë sa ato mbeten djerrë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!