Alarmi i sociologëve, vetmia po shton numrin e vetëvrasjeve

E mërkurë, 17 July 2019 21:51

213 persona janë vetëvrarë në vitin 2018, duke shënuar 14 shifra më tepër se një vit më parë.

Ndërsa vetëm brenda kësaj jave 4 persona kanë kryer akte vetëflijimi. Sipas socilogëve, një fenomen i tillë mbetet pre e papunësisë, vetmisë, por edhe përdorimit të drogës dhe alkoolit.

Vetëm brenda 1 javë janë kryer 4 akte vetëflijimi, konkretisht në Tiranë, Vlorë dhe Korçë.

Sipas të dhënave nga INSTAT, vitin e kaluar 213 persona i kanë dhënë fund jetës, që rezultojnë të jenë 14 vetërasje më tepër se në 2017-tën.

Sipas socilogëve ndër shkaktarët kryesorë të vetëvrasjeve mbeten varfëria dhe papunësia, por shqetësimi i kohëve moderne siç e cilësojnë është edhe vetmia.

“Një pjesë e njerëzve po jetojnë jashtë komuniteteve në një izolim social, në muret e betonta. Njeriu kur jeton i izoluar, i shkëputur nga komuniteti nuk mendon pozitivisht”, thote sociologu Gezim Tushi per Ora.

Sociologu Tushi thotë se duhet treguar më tepër kujdes tek adoleshentët, pasi ata janë më të rrezikuar për të kryer vetëvrasje për shkak të drogës dhe alkoolit.

Tushi: Një pjesë e njerëzve humbasin vetëdijen, koshiencën e tyre nga përdorimi i zgjeruar i lëndëve psikotrope siç është droga dhe alkooli që po përdoren gjerësisht nga të rinjtë, nga fëmijët dhe nga të rriturit. Kemi nevojë që në këtë botë të vështirë, me halle dhe konkurenciale, të gjejmë motivet e shëndetshme të fëmijëve dhe njerëzve tanë.

Numri më i lartë i vetëvrasjeve në vendin tonë në gjashtë vitet e fundit sipas Institutit të Statistikave është shënuar në 2014-n, me 262 persona që i kanë dhënë fund jetës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Globi

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Lufta kundër dronëve dita-ditës është duke u bërë prioritet për forcat e armatosura në mbarë botën Fluturaket pa pilot kanë filluar t’ua fusin frikën për sulme të befasishme ushtrive të fuqive...

U kthyen në Shqipëri nga vendet e prekura, 5 të dyshuar të tjerë testohen për koronavirusin, rezultuan negativë

Shëndeti

U kthyen në Shqipëri nga vendet e prekura, 5 të dyshuar të tjerë testohen për koronavirusin, rezultuan negativë

Pesë persona të tjerë të dyshuar për koronavirusin janë testuar në Shqipëri dhe kanë rezultuar negative. Në një informacion të përditësuar të para disa minutave, Ministria e Shëndetësisë bën me dije...

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Aktualitet

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Gjykata e Lezhës ka nxjerrë nga qelia kreun e Dhomës së Tregtisë të arrestuar tre ditë më parë në kuadër të një hetimi për vdekjen e një punëtori në një...

Sondazh

Nothing found!