Benzinën më të shtrenjtë në Evropë e blejnë shqiptarët, më të lirën zviceranët

Premte, 09 August 2019 08:27

Një zviceran me pagën e tij mesatare mujore mund të blejë 3888 litra benzinë brenda një muaji.  Ndërsa një shtetas i Shqipërisë, me pagën mesatare që është 314 euro, mund të blejë vetëm 218 litra benzinë, shkruan motorzeitung.de.

Ky lëng i çmueshëm në Zvicër, ku paga mesatare është 4605 euro, kushton 1.36 euro ndërsa në Shqipëri, 1.44 euro. Këto janë në fakt dy anët më të skajshme të ranglistës së përpiluar  nga platforma E-komerciale Picodi, sa i përket Evropës, transmeton albinfo.ch. Siç shihet në mënyrë të qartë, Shqipëria është në skajin e poshtëm të ranglistës, ose, me fjalë tjera, shqiptarët paguajnë benzinën më të shtrenjtë në Evropë.

Edhe në nivel botëror çmimi që paguan shqiptari mesatar për benzinë është mjaft i lartë. Akoma më shtrenjtë e paguajnë benzinën njerëzit në disa vende afrikane dhe aziatike. Kështu, në Madagaskar, me pagën e atjshme mujore mund të sigurohen vetëm 42 litra benzinë ndërsa në Taxhikistan 131 litra dhe në Zambi, 137 litra

Në kreun e listës, pas Zvicrës vijnë Luksemburgu dhe Norvegjia, ku me pagat mesatare të vendeve respektive, qytetarët mund të blejnë nga 2827 respektivisht 1989 litra benzinë në muaj.

Gjermanët, me rrogën mesatare 2439 euro mund të blejnë 1740 litra benzinë, litri i së cilës në këtë vend kushton 1.40 euro, përcjell albinfo.ch. Me këtë raport çmim/fuqi blerëse, Gjermania zë vendin e shtatë në Evropë.

Në nivel botëror, më shumë benzinë se zviceranët me pagën mesatare mund të blejnë shtetasit e SHBA-së. Ndonëse paga mesatare atje është shumë më e ulët se në Zvicër, me të mund të paguhen 4711 litra benzinë në muaj, falë çmimit shumë më të ulët  të saj. Në SHBA benzina kushton 68 centë!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!