“Radikalët nuk përfaqësojnë fenë”/ Teologë dhe sociologë: Komunitetet duhet të flasin me këta individë

E mërkurë, 14 August 2019 20:20

Besimet fetare në vend janë karakterizuar nga një harmoni e vazhdueshme me tyre, një cilësi e veçantë kjo, të cilën e kanë vlerësuar edhe të huajt.

Megjithatë, ka pasur raste sporadike të individëve radikalë, të cilat kanë prekur pothuajse të gjitha fetë.

Përgjegjësi i zyrës së katekizmit në kishën Ortodokse, Miron Çako, thotë se individët të cilët dalin me qëndrime radikale, nuk përfaqësojnë komunitetet fetare.

“Këta individë nuk përfaqësojnë komunitetet fetare. Ata madje i dëmtojnë fetë e tyre me këto lloj qëndrimesh”, thotë ai.

Çako po ashtu, shpjegon edhe mënyrën sesi komunitetet fetare mund të ndikojnë në parandalimin e këtij fenomeni.

“Duhet që komunitete fetare të flasin me këta individë. Njeriu është një qenie e arsyeshme dhe duhet të punohet me arsyen”, thotë Çako më tej.

Për sociologun Gëzim Tushe, feja ka një rëndësi të veçantë shpirtërore për njeriun. Ai thotë se ky besim, në dorë të gabuar mund të kishte pasoja për shoqërinë.

“Feja ka një rëndësi të veçantë për njeriun. Por feja, në dorë të një injorati, dikujt që abuzon me të do të kishte pasoja sociale’, thotë Tushe.

Sociologu Tushe, thotë se rrjetet sociale e kanë bërë më të dukshëm këtë rivalitet fetar.

“Rrjetet sociale nuk e kanë shtuar radikalizmin. Këtë fenomen teknologjia e ka bërë më të dukshëm. Rastet sporadike që kanë qenë latante, të fjetura, tashmë kanë dal në pah”, u shpreh ai.

Të martën policia shpalli dy persona në kërkim, pasi nëpërmjet disa videove ata dëgjohen të ofendojnë besimtarët myslimanë të Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, duke thënë se për ta nuk ka vend në Shqipëri. Dy radikalët fetarë, Anton Zefi dhe Luig Marku, akuzohen për veprën penale të nxitjes së urrejtjes.

Top Channel

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Aktualitet

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Gjykata e Lezhës ka nxjerrë nga qelia kreun e Dhomës së Tregtisë të arrestuar tre ditë më parë në kuadër të një hetimi për vdekjen e një punëtori në një...

Turqia merr vendimin, hap kufijtë për refugjatët që duan të hynë në BE

Globi

Turqia merr vendimin, hap kufijtë për refugjatët që duan të hynë në BE

Refugjatët në Turqi ua mësynë kufijve evropianë të premten, pasi një zyrtar turk deklaroi se kufijtë janë hapur, në përgjigje të përshkallëzimit të luftës në Siri.Të enjten, 33 ushtarë turq...

Ëndërronte të bëhej futbollisti i njohur, i riu përfundon në ...

Sport

Ëndërronte të bëhej futbollisti i njohur, i riu përfundon në ...

E pranoi që në çastin e parë kur u mor në pyetje nga policia: ‘Është e vërtetë, kam ardhur këtu për të shitur drogë’. Tani dëshiron ta nisë nga e para...

Sondazh

Nothing found!