“Volkswagen” nis prodhimin në masë të makinave elektrike, synon pushtimin e tregut (Fotot)

Tuesday, 10 September 2019 22:04

“Volkswagen” e revolucionarizoi industrinë e automobilave me shpikjen e modelit ”Beetle”, i prezantuar zyrtarisht në vitin 1938. Kompania gjermane po synon të përsërisë historinë me ID.3 – automjetin e saj të parë të prodhimit në masë, i gjithi elektrik.

ID.3 ka një formë interesante me pesë dyer, me autonomi deri në 550 kilometra në varësi të madhësisë së baterisë. Prodhimi i automjetit me emetim zero fillon në nëntor të këtij viti dhe “Volkswagen” me krenari po njofton se më shumë se 30,000 makina tashmë janë porositur.

Duke folur për baterinë, pasi të fillojë prodhimin e modeleve të rregullta ID.3, do ofrojë tre mundësi të ndryshme. Modeli bazë ka një bateri 45 kWh për një interval deri në 330 kilometra.

Pastaj vjen bateria 58 kWh me një autonomi deri në 420 kilometra, ndërsa bateria tjetër është 77 kWh për deri në 550 kilometra.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Jam ekstremist islamik’, shqiptari kërcënon policinë por e pëson keq

Aktualitet

‘Jam ekstremist islamik’, shqiptari kërcënon policinë por e pëson keq

Një 36-vjeçar është arrestuar nga Policia në Itali, pasi u përfshi në një aksident rrugor në Verona. Por sikur të mos mjaftonte kjo, 36-vjeçari është larguar nga vendi i ngjarjes...

Mbetjet e rrezikshme nga Italia, Gjykata lë në burg pronarin e firmës së grumbullimit, zv. kapitenin e tragetit dhe shoferin e furgonit

Aktualitet

Mbetjet e rrezikshme nga Italia, Gjykata lë në burg pronarin e firmës së grumbullimit, zv. kapitenin e tragetit dhe shoferin e furgonit

Gjykata e Vlorës ka dhënë masat e arrestit për 6 të arrestuarit gjatë operacionit ku u kapën mbetjet e rrezikshme në Vlorë. Nga 6 të arrestuarit Gjykata ka vendosur arrest me...

Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Globi

Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Është rritur numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Mediat e shtetit fqinj raportojnë se numri i të vdekurve ka shkuar në gjashtë. Ndërrsa frika nga koronavirusi vazhdon rritet, numri i...

Sondazh

Nothing found!