Saturni “merr fronin”, planeti me më shumë hëna

Tuesday, 08 October 2019 09:36

Saturn i ka zënë vendin Jupiterit si planeti me më shumë hëna, sipas studiuesve amerikanë. Një ekip zbuloi 20 hëna të reja që rrotullohen rreth planetit, duke e çuar numrin total në 82.

Ndërsa Jupiteri ka zbritur në vendin e dytë me 79 Hëna që rrotullohej rreth tij. Hënat u zbuluan duke përdorur teleskopin Subaru në Maunakea, Hawaii.

Secila prej Hënave të zbuluara rishtazi në orbitë rreth Saturnit ka një diametër rreth 5 km. Jupiteri ka qenë planeti me më shumë hëna që nga fundi i viteve 1990.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Politikë

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Të dashur bashkëAtdhetarë 🇦🇱, 4 Prill, 11 vjet më parë Shqiptarët realizuan një ëndërr shekullore: “i`u bashkuan aleancës më të fuqishme ushtarake të njerëzimit por edhe familjes së vlerave perëndimore”. Sa më...

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Ja si parashikohet moti sot dhe nesër

Moti

Ja si parashikohet moti sot dhe nesër

Mot i variueshëm parashikohet te jete sot dhe neser, me ere te vrullshme dhe me prani te reshjeve te shiut.motSherbimi Meteorologjik Ushtarak ben me dije se dita e sotme parashikohet...

Sondazh

Nothing found!