Tragjedia në autostradën bullgare çon Kryeministrin Janev në vendngjarje, ndër viktimat, 12 fëmijë!

Tuesday, 23 November 2021 08:35

 

Një gabim i shoferit ose një mosfunksionim teknik i papritur i autobusit janë arsyet e mundshme për aksidentin, ku humbën jetën të paktën 46 persona dhe u plagosën shtatë, tha drejtori i Shërbimit Hetimor Kombëtar Bullgar, Borislav Sarafov.

Ai bëri të ditur se në autobusin e djegur ndodheshin 52 pasagjerë, 12 prej të cilëve janë fëmijë.

Nga të dhënat e para mësohet se nuk ka shtetas bullgarë.

 

Ministri i Brendshëm bullgar Bojko Rashkov, i cili ishte në vendin e ngjarjes me kryeministrin Stefan Janev, tha se shkaku do të sqarohet në detaje gjatë hetimit.

 

'Ngjarja është e rëndë dhe jo të gjithë mund ta durojnë atë. Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë. Është e vështirë të përcaktohet se sa njerëz ka dhe kush janë ata', tha Rashkov.

'Gardhi mbrojtës në autostradë është shkatërruar nga autobusi dhe ka shumë mundësi që zjarri të ketë ndodhur në kontakt të autobusit me gardhin mbrojtës', tha Rashkov

Modifikuar më Tuesday, 23 November 2021 08:43
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...