Denoncimi: Banorët e Shkallnurit pa rrugë dhe pa ujë

E Enjte, 19 Prill 2018 19:31

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në lagjen "Muharremaj" të Shkallnurit në Njësinë Administrative Rashbull. Banorët ankohen se prej  4 muajsh rruga ka rrëshqitur dhe ky fenomen ndodh çdo ditë pak nga pak.

Janë 25 familje që banojnë në këtë lagje, por edhe 100 të tjera që kanë tokat në këtë zonë dhe kjo është një rrugë lidhëse dhe nëse nuk merren masa pasojat mund të jenë edhe fatale.

Banorët thonë se shkak i rreshqitjeve është lagështira, por edhe plasjet që kanë ndodhur në kohën e komunizmit.

Gazetarja e BOOM kontaktoi disa herë me administratorin e kësaj njësie Asllam Sula, i cili tha se gjërat janë vënë në vijë dhe rruga do të marrë zgjidhje.

Por problemet e banorëve të kësaj lagjeje nuk kanë të mbaruar. Përveç rrugëve ata prej 25 vitesh nuk kanë as ujë të pijshëm. Ujin e mbushin me krahë në një çezmë e cila ndodhet larg shtëpive të tyre.

Gratë e kësaj lagjeje tregojnë vuajtjet e tyre me punët e shtëpisë që duhet të furnizojnë shtëpine me ujë si në dimër edhe në verë. Një zgjidhje është menduar edhe mbushja e depozitave me ujë shiu.  Ata kërkojnë uje në banesat e tyre dhe janë të gatshëm të paguajnë.

BOOM kontaktoi me Kryeinxhinierin e  Ujesjelles Kanlizimeve Durres  Gerald Dautaj i cili na shpjegon se çfarë do të bëhet me ketë lagje dhe me furnizimin me ujë.

" Është projekti i Maskurisë dhe është me buxhet shteti, është në linjë e gjatë dhe përfshin gjithe zonën. Është në program për këtë vit dhe presim që të na miratohet fondi nga shteti. Është vënë në vijë diçka, projekti është bërë  me shërbim konsulence dhe është bërë tender", tha Gerald Dautaj.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...