Rusia: Bosi i mercenarëve Wagner, Prigozhin, ndodhej në bordin e aeroplanit të rrëzuar

E Enjte, 24 August 2023 12:52
Presidenti rus Vladimir Putin deri më tani ka heshtur për vdekjen e tij.

 

Udhëheqësi mercenar Yevgeny Prigozhin, i cili udhëhoqi një rebelim të shkurtër të armatosur kundër ushtrisë ruse në fillim të këtij viti, u supozua i vdekur të mërkurën pas një aksidenti avioni në veri të Moskës që vrau të 10 personat në bord.

Autoriteti ajror civil Rosaviatsia postoi një listë me shtatë pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit të cilët tha se ishin në bordin e avionit "sipas linjës ajrore".

Avioni privat u rrëzua gjatë rrugës nga Moska në Shën Petersburg, rreth 100 kilometra në veri të kryeqytetit rus.
 
Të dhënat e gjurmimit të fluturimeve tregojnë një avion privat të regjistruar i Ëagner, të cilin Prigozhin e kishte përdorur më parë, u nis nga Moska të mërkurën në mbrëmje dhe sinjali i transponderit të tij u zhduk disa minuta më vonë.

 

Sinjali humbi në një rajon rural ku nuk ka fusha ajrore aty pranë, ku avioni mund të ishte ulur i sigurt.

Përplasja ngre menjëherë dyshime pasi fati i themeluesit të kompanisë private ushtarake Ëagner ka qenë objekt spekulimesh intensive që kur ai ngriti kryengritjen.

Kremlini tha se ai do të internohej në Bjellorusi, por shefi mercenar, trupat e të cilit ishin disa nga forcat më të mira luftarake për Rusinë në Ukrainë, thuhet se që atëherë është shfaqur në Rusi.

Vladimir Rogov, një zyrtar i emëruar nga Rusia në rajonin pjesërisht të pushtuar të Zaporizhzhia në Ukrainë, tha se ai bisedoi me komandantët e Wagner të cilët konfirmuan se Prigozhin ishte në bord kur avioni u rrëzua. Edhe bashkëpunëtori kryesor i Prigozhin, Dmitry Utkin, ishte në të, sipas Rogov.

“Ne i kemi parë raportet. Nëse konfirmohet, askush nuk duhet të habitet”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Adrienne Watson.

Komiteti Hetimor i Rusisë hapi një hetim mbi rrëzimin me akuzën e shkeljes së rregullave të sigurisë ajrore, siç është tipike kur hapin hetime të tilla.

Edhe nëse konfirmohet, vdekja e Prigozhin nuk ka gjasa të ketë ndikim në luftën e Rusisë në Ukrainë, ku forcat e tij bënë disa nga betejat më të ashpra gjatë 18 muajve të fundit.

Trupat e tij u tërhoqën nga veprimi në vijën e parë pasi pushtuan Bakhmutin, një qytet në rajonin lindor të Donetskut, në fund të majit. Bakhmut kishte qenë objekt i betejave ndoshta më të përgjakshme në të gjithë luftën, me forcat ruse që përpiqeshin ta kapnin atë për muaj të tërë.

Pas rebelimit, zyrtarët rusë thanë se luftëtarët e tij do të mund të ktheheshin në Ukrainë vetëm si pjesë e ushtrisë së rregullt

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...