Britania: Shërbimi sekret rus (FSB) ka shënjestruar avionin e Prigozhin

E Enjte, 24 August 2023 12:55
Yevgeny Prigozhin, i cili udhëhoqi një rebelim të dështuar kundër Vladimir Putinit, ishte në një avion që u rrëzua në Rusinë Perëndimore. Autoritetet ruse thonë se 10 personat në bord u vranë pasi avioni u rrëzua pranë fshatit Kuzhinko

 

Nga Frank Gardner, BBC

Burimet të mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thonë se agjencia ruse e inteligjencës së brendshme FSB (pasardhësit e KGB-së) janë ata që me shumë gjasa kanë shënjestruar avionin e Yevgeny Prigozhin.

Ata janë plotësisht besnikë ndaj Vladimir Putinit dhe gjithashtu drejtojnë forcën kufitare.
 
 
Pikëpamja tani është se kjo ndoshta forcon pozicionin e ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse, Valery Gerasimov, të cilët Prigozhini i urrente dhe i kritikonte publikisht.

 

Kjo nga ana tjetër është diçka e mirë për Ukrainën, pasi ata të dy konsiderohen të paaftë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...