Dollari del nga kriza, rritet sërish ndaj lekut – Paundi fiton terren, euro bie lehtësisht

Tuesday, 01 May 2018 15:56

Ditën e premte, dollari amerikan ka arritur të forcohet sërish ndaj monedhës vendase, duke kapur vlerën e 106.5 lekëve. Kjo përbën një rritje me plot 0.7 pikë krahasuar me ditën e djeshme dhe vjen si meritë e treguesve pozitivë të ekonomisë amerikane. Krahasuar me një javë më parë, valuta e SHBA ka arritur të fitojë plot 2.2 pikë ndaj lekut

Investitorët në tregjet e huaja kanë mbështetur dollarin bazuar në të dhënat që vijnë nga Thesari dhe kanë lënë mënjanë, të paktën për momentin, shqetësimet që ngre një luftë e mundshme tregtare mes SHBA dhe Kinës.

Një rritje të fortë prej 0.5 pikësh ka regjistruar sot edhe paundi britanik, i cili tashmë këmbehet për 148 lekë. Gjithsesi ka shumë dyshime për ecurinë e valutës, dyshime të lidhura me vendimmarrjen e Bankës së Anglisë dhe negociatat për daljen nga Bashkimi Europian.

Sa i takon monedhës së përbashkët europiane, sot ajo ka regjistruar një rënie të lehtë prej 0.1 pikësh. Një euro këmbehet sot për 128.7 lekë në blerje dhe 129.4 lekë në shitje.

Franga zvicerane dhe dollari australian nuk kanë patur luhatje nga nivelet e ditës së djeshme, ndërsa dollari kanadez ka arritur të forcohet lehtë me 0.2 pikë kundrejt lekut./scan

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!