Kërkesat për HEC-e deri në 2 MW s’kanë fund, maji nis me dy aplikime të reja

Premte, 04 May 2018 20:40

Kërkesat për ndërtimin e hidrocentraleve të vogla deri në 2 megavat pranë Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, duket se nuk kanë fund.

Vetëm në këto katër ditë të majit janë afishuar aplikimet për dy hidrocentrale të reja.

Kërkesa e parë është bërë për ndërtimin e hidrocentralit “Kernaja 1 dhe 2”, me kapacitet prodhues deri në 2 MW, në Përroin e Madh, degë e lumit Bushtrica (Tropojës), degë e lumit Drin, Bashkia e Tropojës, Qarku i Kukësit.

Subjekti aplikues është a “Kernaja Power” sh.p.k., një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt të aktivitetit: Ndërtim hidrocentrali, operim dhe transferim i hidrocentralit tek Autoriteti Kontraktues, ku përfshihet financimi, ndërtimi, vënia në punë, prodhimi, furnizimi, transmetimi, shpërndarja, eksportimi dhe shitja e energjisë elektrike.

Aplikimi i dytë është bërë për HEC-in Kushaj, me kapacitet prodhues deri në 2 MW, në pellgun ujëmbledhës të përroit të Gjormit dhe lumit të Kushes, pranë fshatit Balëz, Bashkia e Elbasanit, Qarku i Elbasanit.

Aplikimi është bërë nga bashkimi i dy shoqërive GMG” sh.p.k. dhe “EngineeringSystems” sh.p.k.

Që prej vitit të kaluar, ka një intensifikim të aplikimeve të bëra nga subjektet private për të ndërtuar HEC-e me kapacitet prodhues deri në 2MW dhe që trajtohen me procedurë të përshpejtuar duke kaluar vetëm me firmën e Ministrit të Energjisë dhe Infrastrukturës në momentin që projekti cilësohet i plotë. /monitor.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!