1983/Edhe bari ishte tharë në Shqipërinë socialiste

Tuesday, 19 June 2018 18:57
Kufiri shqiptaro-jugosllav, sipas përshkrimit që kanë bërë organet e hetimit Kufiri shqiptaro-jugosllav, sipas përshkrimit që kanë bërë organet e hetimit

Nga Kastriot Dervishi

Pamja tregon kufirin shqiptaro-jugosllav në vitin 1983 në zonën e Bllatës së Poshtme. Fotografimi është bërë për një çështje hetimore ndaj një 44-vjeçari që u orvat të arratisej. Një ish i dënuar në vitin 1968 për moskallëzim arratisje, tenton të arratiset vetë, por arrestohet më 15.8.1983. Ky arrestim i tij na jep mundësinë të shohim si ishte kufiri midis Shqipërisë socialiste dhe Jugosllavisë titiste. Vendi i arratisjes së tij është pikërisht ky që shihet në foto. Vihet re që Shqipëria socialiste e zhytur në varfëri, edhe në varfëri, edhe barin e ka të tharë, pavarësisht se është periudhë vere. Ndër të tjera në vendimin e gjykatës thuhet:

“Si rezultat i mungesës së një edukimi të shëndoshë, ideopolitik, jetës endacake e parazitare, ..te i pandehur ka gjetur shtrat dhe kultivuar rrënjë ideologjia borgjeze e revizioniste, e cila ka bërë që për së dyti të hyjë në rrugë të hidhur kriminale”. Në përfundim, i pandehuri u dënua me 14 vjet burgim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk është vetëm Braithwaite, ja lojtarët që kanë dështuar gjatë prezantimit me klubin e ri

Sport

Nuk është vetëm Braithwaite, ja lojtarët që kanë dështuar gjatë prezantimit me klubin e ri

Martin Braithwaite nuk ishte lojtari i vetëm që ka patur një prezantim të keq me klubin e ri. Futbollisti danez gjatë prezantimit që bëri në Camp Nou u përpoq të bënte disa...

'Mbro Teatrin, firmos dhe ti!' Nis peticioni në hyrje të godinës historike

Aktualitet

'Mbro Teatrin, firmos dhe ti!' Nis peticioni në hyrje të godinës historike

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka çelur sot, mbledhjen e firmave nga qyetarët për mbrojtjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe firmat mblidhen pikërisht në hyrje të saj  “Firmos edhe ti!”...

Ronaldo në prag të ndeshjes së 1000-të në karrierë

Sport

Ronaldo në prag të ndeshjes së 1000-të në karrierë

Juventus luan ditën e sotme ndaj Spal në transfertë, ndeshje e vlefshme për javën e 25-të në Serie-A. Ndeshje e lehtë në letër, por bardhezinjëve nuk u lejohet asnjë gabim pasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!