Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasani

Tuesday, 25 September 2018 11:41
Ceremonia e përurimit të shkollës "Ali Agjahu" në Elbasan dhe sjelljes së eshtrave më 11.5.1937. Në foto dallohen prefekti Sadik Metra, kryetari i bashkisë Ahmet Dakli, etj Ceremonia e përurimit të shkollës "Ali Agjahu" në Elbasan dhe sjelljes së eshtrave më 11.5.1937. Në foto dallohen prefekti Sadik Metra, kryetari i bashkisë Ahmet Dakli, etj

Bamirësi i arsimit kombëtar Ali Agjahu nga Elbasan

Nga Kastriot Dervishi

Ali Agjah Biçakçiu (1874-1918) apo njohur shkurt si Ali Agjahu është një humanist e filantrop elbasanas i cili gjithë pasurinë e tij ia dhuroi arsimit kombëtar shqiptar. Jeta e tij  mori një drejtim të padëshiruar dhe fatkeq në vitin e turbullt 1914, në kohën kur kishte shpërthyer lëvizja rebele në Shqipërinë e mesme. U burgos prej tyre e më pas u zhvendos në Itali. Këtu hoqi keq dhe shëndeti iu përkeqësua vazhdimisht. Më 4.6.1918 përpiloi një testament në prani të Mustafa Krujës, Sif Nosit, Kostaq Cipos, Kostandin Kottes dhe Tefik Mborjes, sipas së cilin gjithë pasurinë e linte në dispozicion të arsimit kombëtar, nën kujdesin e një komisioni Aqif pashë Elbasani, Lef Nosi, Hysen Dakli, Taq Buda, Halim Bej Elbasani dhe Emin Matraxhiu.

Më 22.11.1918 Ali Agjahu mbërriti në Vlorë nga Italia, por nuk mund të jetojë veçse disa orë dhe vdiq në Sëmundoren Civile të Vlorës. U varros aty në një ceremoni madhështore në të cilën mbajtën fjalime Bexhet efendi Gjirokastra, Mustafa Kruja dhe Qemal Risilia.

Më 15 dhjetor 1922, Këshilli i Naltë i përfaqësuar nga Sotir Peci dhe Refik Toptani njohu vlefshmërinë e testamentit të Ali Agjahut.

Shumica e pronave të Ali Agjahut ndodhej në Nënprefekturën e Fierit, atë të Mallakastrës dhe në Belsh. Komisioni i Elbasanit caktoi më vonë sekretar Ymer Leksin.

Guri i parë i shkollës fillore femërore u vu më 31.1.1928, ndërsa punimet realisht nisën në vitin 1934. Për shkak të vjeljes problematike të të ardhurave, si një të një çështjeje tjetër mbi zbatimin e testamentit, punime të zgjatën në kohë. Kati i parë i shkollës në fjalë u përurua më 11.5.1937, pas ceremonisë së rivarrimit së Ali Agjahut. Të njëjtën ditë edhe njerka e tij Ismete Biçaku deklaroi se edhe ajo do ia falte arsimit kombëtar.

Modifikuar më Tuesday, 25 September 2018 12:02

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Politikë

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike në Durrës Ferdinand Xhaferraj ka rikthyer edhe njëherë vëmendjen drejt hetimeve për vjedhjen e votave në Durrës dhe Shijak. Xhaferraj i referohet pikërisht dosjes 339...

Ndarja nga jeta e kompozitorit Përparim Tomcini, Luan Rama: Iku njeriu zemërbardhë e miku zemërmirë

Politikë

Ndarja nga jeta e kompozitorit Përparim Tomcini, Luan Rama: Iku njeriu zemërbardhë e miku zemërmirë

Ish deputeti i LSI Luan Rama me anë të një statusi në “Facebook” ka kujtuar ndarjen nga jeta të kompozitorit të njohur dibran Përparim Tomcini. Rama shprehet se sot iku nga...

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Aktualitet

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Babai i vajzës së dhunuar seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doku, dhe tre minorenë, ka qenë sot i pranishëm në protestën e organizuar nga shoqëria civile, kundër dhunës ndaj...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!