I njëjti vend në dy foto: Ceremonia e deputetëve në vitin 1924 dhe pamja sot

Diel, 20 Janar 2019 18:51
Sipër fotoja nga ceremonia e 21 janarit 1924 dhe poshtë i njëjti vend sot, ngjitur me qendrën "Toptani" Sipër fotoja nga ceremonia e 21 janarit 1924 dhe poshtë i njëjti vend sot, ngjitur me qendrën "Toptani"

Nga Kastriot Dervishi

Më 21 janar 1924 u çel Kuvendi Kushtetues i Shqipërisë, dalë nga zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923. Meqë ishte organ prej së cilit do përcaktohej edhe forma e regjimit, mbretëri apo republikë, ditën e parë të çeljes së punimeve, në Tiranë u organizua një ceremoni festive. Për fat të keq, deri ditët tona kanë mbërritur fotot e ceremonisë së hapjes jashtë godinës, por asnjë brenda saj. Në atë kohë, punimet e Kuvendit zhvilloheshin në katin e dytë të shtëpisë së Zija Toptanit (Akademia e Shkencave sot).Në foton kryesore janë deputetët e Beratit me në krye deputetin Sami Vrioni. Rruga ku ato kalojnë është ajo përpara selisë së vjetër të Partisë Demokratike. Fotot tregojnë të njëjtin vend në kohë të ndryshme. Rruga nuk ka ndryshuar. Nga të dy anët e saj janë ndërtuar objekte.

Modifikuar më Diel, 20 Janar 2019 19:17

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I dyshuar për atentatin ndaj prokurorit Ndoja, Apeli lë në burg Redjan Rrajën

Aktualitet

I dyshuar për atentatin ndaj prokurorit Ndoja, Apeli lë në burg Redjan Rrajën

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda zhvilloi seancën gjyqësore për vlerësimin e masës së sigurisë së Redjan Rrajës, i vetmi i arrestuar për atentatin me armë zjarri ndaj prokurorit...

613 kg kokainë/ Kërkohet 21 vite burg për Arbën Çekajn

Aktualitet

613 kg kokainë/ Kërkohet 21 vite burg për Arbën Çekajn

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka vendosur të kërkojë dënimin 21 vitesh burg për biznesmenin Arbër Çekaj, por me gjykim të shkurtuar ai të dënohet me 14 vite. Sipas prokurorisë, Çekaj...

Kryebashkiakja holandeze shokohet nga laboratori i kokainës

Aktualitet

Kryebashkiakja holandeze shokohet nga laboratori i kokainës

Një kryetare bashkie në Holandë tha se ka mbetur e shokuar nga përmasat e laboratorit të kokainës, të zbuluar në Sint Willebrord. Marjolein van der Meer Mohr tha se ka mbetur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!