1978/Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste në një foto

E Enjte, 31 Janar 2019 10:41

Nga Kastriot Dervishi

Me vendimin nr.32, datë 23.2.1966 u krijua Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste (ISML). Përbëhej nga sektorët e historisë së PPSH-së, filozofisë, ekonomisë politike, lëvizjes komuniste e punëtore e nacionalçlirimtare ndërkombëtare, biblioteka dhe botimet. Veprimtaria dokumentohet vetëm vitet 1967-1968. Instituti merrej me zhvillimin e propagandës së specializuar sepse kjo ishte mjeti kryesor për krijimin e përshtatjen e njeriut të ri. Nuk kanë mbërritur në ditët tona shumë foto apo dokumente të këtij instituti. Fotoja bashkëlidhur është e datës 16.10.1978 kur punonjësit e ISML zhvilluan një takim në shtëpinë e drejtoreshës së tyre, Nexhmije Hoxha, në kuadër të 70-vjetorit të lindjes së diktatorit të Shqipërisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!