Kodet që do realizonin ekzekutimet me vdekje të listës nr.1

E Enjte, 14 February 2019 17:53

Nga Kastriot Dervishi

Veprimet me listat nr.1 dhe nr.2 parashikoheshin të bëheshin natën. Llogaritej koha e nevojshme për kryerjen e arrestimeve në nivel zone, lagje, qyteti dhe rrethi, si dhe mënyrën e sigurimit dhe shoqërimit të elementeve të kategorizuar nga vendi i arrestimit në qendrën e zonës e deri ne qendrën e përgjithshme të rrethit, duke parashikuar variantin me automjete e me këmbë. Për zbatimin e tyre do vepronin grupet operative për kapjen, shoqërimin dhe sigurimin e “elementit armik” me bazë zone, lagje dhe qytete të vogla.

Në bazë të direktivës “Mbi funksionet dhe detyrat e forcave të armatosura të MPB-së për kohë lufte”, ministrit i Punëve të Brendshme nxori udhëzimin udhëzimi nr.01-38, datë 22.11.1982 “Për spastrimin e zonës në situatë lufte nga elementët armiq me rrezikshmëri të theksuar”, sipas së cilës në rast agresioni të armatosur nga jashtë, urdhri për veprim me listat nr.1 e nr.2, jepet me shkrim vetëm nga ministri me miratim të Këshillit të Mbrojtjes. Kur ishte e pamundur, urdhri transmetohej me shifër. Me marrjen e urdhrin, kryetari i degës së punëve të brendshme (ose zëvendësi kur mungonte ky) hapte plikon e posaçme dhe vijonte zbatimin e porosive. Punëtorët operativë të Sigurimit ishin përgjegjësit e parë për arrestimet duke pasur njohje fizike të elementëve në fjalë, të cilët i çonin në vendin e caktuar të përqendrimit.

Udhëzimi vijues “Për mënyrën e veprimit të kryetarit të degës së punëve të brendshme me marrjen e urdhrit nëpërmjet shifrës shtetërore për spastrimin e zonës në situatë lufte nga elementët armiq me rrezikshmëri të theksuar”, përcaktonte mënyrën e veprimit. Ministri paraqitej me pseudonim “Erzeni 444” ndërsa kryetari i degës “Shkumbini 555”.

Urdhri që i vinte kryetarit të degës së punëve të brendshme nga ministri me shkrim apo telegrami ishte parullë me kuptim të marrë vesh më parë. Ja rastet e parullave:

-“Sateliti doli nga kozmosi”. Sapo merrte këtë kryetari i degës merrte masat për ekzekutimin e personave që bënin pjesë në listën nr.1.

-“Raketa kozmike u shkatërrua”. Jepej në rastet kur ekzekutimi i listës nr.1 ishte bërë.

-“Prova doli me sukses”. Ishte parulla me të cilën kryetari i degës së punëve të brendshme njoftonte ministrin për përfundimin e detyrës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Naftëtarët e Ballshit ultimatum qeverisë: Na ktheni përgjigje brenda ditës, ose..

Kronikë

Naftëtarët e Ballshit ultimatum qeverisë: Na ktheni përgjigje brenda ditës, ose..

Naftëtarët e rafinerisë së Ballshit kanë dalë edhe ditën e sotme në protestë ndërsa institucionet shtetërore kanë mbyllur sytë dhe veshët përballë krizës së tyre financiare pasi prej 6 muajsh...

Aksidentohet furgoni i Burgjeve me të burgosur brenda

Kronikë

Aksidentohet furgoni i Burgjeve me të burgosur brenda

Furgoni i Drejtorisë së Burgjeve është përfshirë në një aksident mëngjesin e sotëm, ku për pasojë një polic ka mbetur i lënduar. Ngjarja ka ndodhur në aksin Tepelenë-Mallakastër, në fshatin Qesarat...

Racizmi “godet” sërish, lojtari i Portos revoltohet dhe del nga loja

Sport

Racizmi “godet” sërish, lojtari i Portos revoltohet dhe del nga loja

Skena që fatkeqësisht vazhdojnë në stadiume edhe në vitin 2020. Musa Marega, lojtari i Portos shënoi për skuadrën e tij ndaj Viktoria Guimaraesh (1-2) dhe për pak minuta ra pre...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!