27 vjet i burgosur, vrarë në kufi më 16 shkurt 1990

Premte, 15 February 2019 18:11
Skema e vrasjes së Brahim Buzit Skema e vrasjes së Brahim Buzit

Nga Kastriot Dervishi

Brahim Hekuran Buzi nga Kallmi i Fierit, banues në Libofshë, ishte vetëm 23 vjeç kur u arrestua më 8.8.1963. U ndalua në zonën “Gryka e Liqenit” në Pogradec, në orvatje për arratisje. Me vendimin nr.31, datë 25.10.1963, Gjykata e Vlorës e deklaroi fajtor për tradhti ndaj atdheut dhe e dënoi me 15 vjet burgim dhe konfiskimin e pasurisë. Nuk doli vetëm ky dënim, por gjatë vuajtjes së dënimit, u dënua edhe tre herë: në vitin 1967 kur vuante dënimin në repartin nr.303 Elbasan dhe në vitin 1968, i revoltuar për sjelljeve të komandës dhe keqtrajtimin që i bëhej, si dhe në vitin 1977. Duke vuajtur dënimin u arrestua sërish në Spaç për agjitacion e propagandë. Me vendimin nr.34, datë 23.6.1977, Gjykata e Rrethit Mirditë e dënoi me 12 vjet e 10 muaj burgim. Në tetor 1989 ishte lirua nga burgimi. Me zemër të plasur, duke mos pasur rrugë tjetër, pas 27 vjetësh burgim, u orvat të arratisej sërish nga Pogradeci, aty ku nuk kishte sukses para 27 vjetësh. Zgjodhi 16 shkurtin 1990 për t’u arratisur në territorin që ruante posta kufitare e Gurasit, pjesë e Repartit Ushtarak nr.327 Pogradec. Pasi vjen me trenin e parë nga Fieri, Buzi afrohet në sektorin e Gurasit pa u errur, duke qëndruar në një kodër rreth 200-300 metra larg nga kloni. Në orën 21.30 është afruar te kloni dhe ka prerë me pincë fijet e të pengesës elektrosinjalizuese, por kjo dha menjëherë sinjal në aparaturën e postës. Pasi kaloi pengesën me klonin në rrugën e njësitit rreth 50 m dhe niset në drejtim të kufirit duke lëvizur jo në drejtimin e sektorit ku u dha sinjal por zhvendoset plotësisht në krahun e djathtë dhe në orën 23.15 arrin në vijën e bllokimit në krah të djathtë të pikës kufitare Guras. Këtu has me ushtar Xhemalin, i cili i kërkon të dorëzohet. Pavarësisht se ishte goxha larg kufirit, ushtari e vret me dy breshëri automatiku në kokë. Nga kontrolli personal që iu bë Buzit iu gjetën 525 lekë, letërnjoftimi dhe dy vërtetime të vitit 1989 për muajin nëntor për strehim dhënë nga pushteti. Veprime të shpejta kish bërë edhe posta e kufirit e Tushemishtit.

Për rezultatin e arritur për sa sipër komanda e repartit nr.327, d.m.th. komisari Flamur Gorellari dhe komandanti Agim Sadria propozuan për dekorim e stimuj të tjerë kuadrot e ushtarët e postës kufitare të Gurasit që morën pjesë në vrasje.

Modifikuar më Premte, 15 February 2019 19:29

1 koment

  • Përgjigju Qerim Buzi

    Zoteri pershendetje !
    A e dini se cfar ore nisej treni i pare nga Fieri , dhe kur mberrinte ne Pogradec ? Kur Brahimi ne oren 7 te mengjezit te asaj dite qe i moren jeten ka qene ne shtepi.
    Kush e pa "pa u errur" duke qendruar ne nje koder 200 300 metra larg nga kloni , por mesaduket komunizmi kur ishte duke dhen shpirt si nje kafsh qe ha pjellen e vet ate qe nuk beri realitet ne vitin 63 duke i mare rinin e burgosur per 27 vite ,, pas ketyre viteve ku i preu endrren e coi perseri ne te njejtin vend kesaj radhe duke i prer jeten .. Perse duhet ta shetisnin neper pogradec ? Ate dit e thirren ne komitet te partise per ti dhene strehimin dhe ja dhane varrin .. ndaj skema e asgjesimit t shkelsit te kufirit me duket e inskenuar ! Per kete ke deshmitare te gjalle qe mund ti pyesesh edhe sot

    Premte, 08 Mars 2019 03:23 komentuar nga Qerim Buzi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Aktualitet

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Mbi 4 900 operatorë nga rreth 600 spitale të mjekësisë tradicionale kineze, të shpërndarë në të gjithë vendin, kanë mbërritur në Hubei për të ndihmuar në kontrollin e epidemisë së...

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Aktualitet

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Ministria e Shëndetësisë thekson se nuk ka ende asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në vendin tonë, ndërsa i bën thirrje  personave që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të...

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Aktualitet

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Ka shkuar në 10 numri i personave që humbën jetën nga korona virusi në Itali, ndërsa deri më tani, numri i të infektuarve ka shkuar në 322. Sipas “La Republica”, persona...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!