Qeveria e rigonit, qeveri rrjepacakësh

E mërkurë, 12 June 2019 18:27
Qeveria e parë e rigonit, formuar në Berat në tetor 1944 dhe faksimile nga mbledhja e vitit 1979 Qeveria e parë e rigonit, formuar në Berat në tetor 1944 dhe faksimile nga mbledhja e vitit 1979

Nga Kastriot Dervishi

Në mbledhjen me sekretarët e KQ të PPSH-së, Ramiz Alia e Simon Stefani të datës 12.4.1979, u fol për disa çështje tregtare me Jugosllavinë. Në fund sekretari S.Stefani foli për disa çështje të Rrethit të Përmetit ku doli edhe çështja e rigonit. Enver Hoxha na shpjegon shprehjen se çfarë ishte shprehja “qeveria e rigonit”, qeveri rrjepacakësh d.m.th. Në vitin 1944, kur komunistët po merrnin me forcë pushtetin, elementi jokomunist, duke e ditur se me komunistët në pushtet vetëm fukarallëk do i vinte Shqipërisë, filluan ta quajnë qeverinë e tyre si “qeveria e rigonit”. Në të vërtetë ai arriti që ta kthejë Shqipërinë një vend të varfër ku populli nuk u ngop asnjëherë me bukë, për të mos folur më për të tjera gjëra. Me triska e nisi e me tollona e bitisi qeveria e rigonit.

Enver Hoxha: Meqë u përmend rigoni, do t’ju them një histori. Kishim formuar qeverinë, por akoma luftonim maleve. Ti Ramiz e ke njohur plakun tim. Në atë kohë ai shkonte rrugës kështu, kokëvarur se ishte edhe plak, pastaj edhe djalin e kishte në mal dhe qe si i mërzitur. Kur takoi një nga gjirokastritët reaksionarë, nga fisi i Karagjozatëve, që e njihte, ky e pyeti:

-Si je more Halil?

-Mirë- iu përgjigj plaku.

-Ç’të mban të tani-vazhdoi tjetri.

-Pse ç’më mban mua?-e pyeti plaku.

-Po ja, u formua qeveria e “rigonit”. Nuk i tha qeveria e malit, por e “rigonit”. Natyrisht, këtë ai ia tha me qëllim, se në kuptimin figurativ në Gjirokastër, “rigon” quajnë rrjepacakët, ata që ishin fare të shkundur nga ana ekonomike. Ti je “rigon” fare, i thonin një njeriu të tillë. prandaj, ai reaksionari i tha ashtu plakut tim që u formua “qeveria e rigonit”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!