1985/Të burgosurit për vjedhje në Shqipëri, habia e diktatorit për shifrën e tyre

Diel, 14 July 2019 15:45

Nga Kastriot Dervishi

Komunizmi shkatërroi çdo gjë që i përkiste shtetit dhe familjes shqiptare. Elementit kriminal që mori pushtet, u strukturuar në një grup kriminal te i cili vetëm për vlera dhe përparim nuk mund të flitej më. Me prishjen e strukturës sociale të shoqërisë, keqqeverisjen, krimet, varfërinë e jashtëzakonshme, etj, arriti rekorde të papara më parë. Një statistikë penale deri në vitin 1980 tregonte se rreth 75 mijë të dënuar i takonin veprave penale jopolitike të mbizotëruara nga vjedhja, kanosja dhe vrasja (përjashto dënimet e dhëna nga gjykatat e lagjeve për shuma deri 200 lekë, ndaj të cilëve merrej masa e gjobitjes). Kriminaliteti në komunizëm, aspak i njohur në shifra për publikun e asaj kohe, shpërtheu jashtë kufijve të vendit me rënien e regjimit, nuk ishte vepër e demokracisë. Gjithçka kemi parë, i dedikohet veprës më të madhe të regjimit, njeriut të ri, këtij vëllimi mishtor pa formim, i paedukuar, i ideologjizuar me urrejtje ndaj Zotit, por me dashurinë me krimin dhe kriminelët në pushtet. Mbase gjithkujt i kujtohet skenë gati qesharake e E.Hoxhës në një mbledhje të Byrosë Politike, në të cilën flet i përhumbur “300 mijë dollarë”, me vite të ndryshme, kur pyet Vito Kapo në ishte vetëm, etj (ishin rreth 20-30 të pranishëm). Kjo është mbledhja e fundit e E.Hoxhës në Byronë Politike dhe i përket datës 12.2.1985. Diskutoheshin  4 pika të rendit të ditës: për industrinë e lehtë e ushqimore, për duhanin, Platformën në punën operative të organeve të punëve të brendshme dhe miratimi i kalendarit të mbledhjeve të Byrosë. Kërkesa për ndryshimin e platformës së vitit 1977, çoi në fund në miratimin e një platforme të re. Nënshkrimin i fundit kësisoj i E.Hoxhës ishte miratimi i kësaj platforme. Në emër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, Hekuran Isai mbrojti ndryshimet në platformë, të diktuara sipas tij nga “zbulimi” i grupeve armiqësore në këtë ministri. Këtu flitej se një numër i madh i të dënuarve, i përkisnin veprës penale të vjedhjes. Nga 5100 të dënuar që kishte gjithsej në Shqipëri në vitin 1985, rreth 1.400 ishin të dënuar politikë. Ministri i Punëve të Brendshme, thoshte se çdo vit hynin në burg rreth 2.100 persona.

***

Hekuran Isai: Ju keni të drejtë shoku Enver, shumë janë 2.100 veta që futen në burg çdo vit. Në kame dhe burgje sot kemi mbi 5.100 të burgosur. Mbi 60% nga këta janë hajdutë. Ky është një problem, i cili çdo ditë që kalon po bëhet mjaft shqetësues.

Enver Hoxha: Po pse bëhen hajdutë ata? Çfarë vjedhin? Miliona?

Ramiz Alia: Ç’miliona!!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!