1981/Trakti “Poshtë Enver Hoxha, rroftë Regani”

Hënë, 15 July 2019 15:22

Nga Kastriot Dervishi

Më 2.12.1981 në fshatin Nartë u gjet e varur në një shtyllë telefoni para zyrës së sektorit të perimeve të kooperativës bujqësore në një copë kartoni parulla “me përmbajtje armiqësore”: “Poshtë Enver Hoxha! Rroftë Regani”. Me gjithë terrorin e madh elementi antikomunist gjente mënyra për të shprehur urrejtjen ndaj regjimit. Emri i presidentit amerikan, i një prej antikomunistëve më të spikatur të historisë së njerëzimit, admirohej edhe në Shqipëri, pavarësisht kushteve ku ndodhej vendi. Nga shënimet e informacionit të këtij rasti, mësohej se me të njëjtin shkrim ishin shkruar edhe parulla të tjera dhe autori nuk ishte njohur cili ishte ende, pavarësisht përpjekjeve dhe analizave që ishin bërë. Kush vepronte i vetëm nuk kapej kurrë.

1 koment

  • Përgjigju Cuk Luku

    Ngs shkrimi duket qe asht i Dr. Profesir. Gjigand. Demokrat. Antikomunist me teser Sali Vuk Karaxhici. Dihet ai na suell demokracine. Rrnoft e kjoft Bsltmafhnia e toj Dobici Serbit Vuk Saleh

    E Enjte, 18 July 2019 01:11 komentuar nga Cuk Luku

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!