1986/Humbjet e mëdha të industrisë komuniste, kombinatet mbaheshin për propagandë

Tuesday, 16 July 2019 16:05

Nga Kastriot Dervishi

Komunizmi në Shqipëri nuk ishte gjë tjetër veçse propagandë dhe krim. I japim rëndësi në studime anës politike, por ajo ekonomike, rrjedhojë e politikës së gabuar ishte një katastrofë përtej çdo parashikimi. Në pjesën më të madhe, industria e rëndë dhe ajo e rëndë ishin me humbje. Duke ndjekur një politikë pa logjikë ekonomikë, regjimi i mbante me humbje për një punësim fiktiv dhe për propagandën se “me forcat e veta” dinte të ndërtonte etj. Veprat e ekonomisë fiktive komuniste, të ndërtuara pa logjikë, e pa mend, bomba ë vërteta ekologjike, duke mos vegjetuar më, u vetëshkatërruan, nuk e shkatërroi kush, me ndryshimin e regjimin. Për krahasim, po jap shifrat e vitit 1986. Nga Ministria e Industrisë dhe Minierave, rezultojnë me humbje: Miniera e Kromit Kam Tropojë, Miniera e Bakrit, Kombinati Metalurgjik “Çeliku i Partisë” Elbasan, Kombinati Kimiko-Metalurgjik Laç, etj. Spikasin me humbje, disa ndërmarrje bujqësore, antibiotiku Tiranë, i gjithë peshkimi në Durrës, Vlorë, Shëngjin, Sarandë, etj. Kjo është vetëm një faqe me shifra. Çdo vit, ekonomia fiktive komuniste është e mbushur me shifra alarmuese që tregojnë rrugë të gabuar dhe mungesë të mendjes.  

1 koment

  • Përgjigju Perparim Demi

    Ekonomia shqipetare mbas 1945 u ngrit duke aplikuar nje metodollogji planifikimi te kopiuar nga Rusia. Sipas kesaj metodollogjie ndermarjet planifikoheshin me humbje financiare, pasi kriteri baze ishte politik dhe jo ekonomik.

    E mërkurë, 17 July 2019 06:52 komentuar nga Perparim Demi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!