1982/Gënjente si të gjithë për shifrat imagjinare të sukseseve, burg sekretarit të parë

E mërkurë, 17 July 2019 16:32

Nga Kastriot Dervishi

Nisur nga fakti se komunizmi është mashtrim publik (propagandë) dhe krim (deri gjenocid kundër njerëzimit), as nuk mund të pritej që edhe midis njëri-tjetrit të mos gënjenin. Të gjithë gënjenin në regjimin komunist me shifra të paqena. Gënjeshtra ishin kthyer në sistem. Raportimi kryesori ishte ai midis zvogëlimit të sipërfaqes dhe rritjes së prodhimit. Erdhi, një kohë që regjimi mendoi të bënte një shembull. E zgjodhi këtë pikërisht nga një rreth i varfër dhe pa peshë ekonomike si ai i Pukës. Në pranga u vunë sekretari i parë Thoma Dine dhe kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Popullor të Rrethit, Bogiç Mataj. Për sekretarin e parë u tha fillimisht se në vitet 1979-1981 ishin zbuluar mashtrime të mëdha në raportimet nga kooperativat bujqësore. Implikoheshin 115 komunistë e kuadro në raportime falso. Karakterizohej si “mikroborgjez”, “intelektual i sëmurë”, “mendjemadh”, “karrierist”, Më 7.9.1982 Byroja Politike autorizoi arrestimin e tij. U dënuan nëpërmjet një procesi penal.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!