Me pranga në qeli

E Enjte, 18 July 2019 16:12

Nga Kastriot Dervishi

Dokumentimi me foto i të burgosurve politikë gjatë kohës së komizmit është diçka e vështirë, gati e pamundur. Nga e kaluara trashëgojmë fare pak fotografi, krahasuar me ato që do mund të kishim në të vërtetë. Për këto arsye, çdo imazh që na vjen nga e kaluara është dokument tejet i vlefshëm. Qenan Asllan Guri (Drini), me profesion pijeshitës, lindur në Dibër në vitin 1906 e banues në Tiranë, u arrestua më 3.3.1951. U përfshi në një proces politik së bashku me Muhamet Sherif Langun (22 vjeç) dhe Muharrem Myrteza Pistolin (41 vjeç). Akuzoheshin për “dhënie informatash me karakter ekonomik” dhe organizim atentatesh kundër udhëheqësve.  U gjykuan nga Gjykata Ushtarake e Tiranës. Qenani cilësohej “armik i betuar i pushtetit popullor”, sepse një vëlla ia kishin pushkatuar dhe një tjetër ishte i arratisur. Qenani u dënua me 15 vjet burgim dhe konfiskim të pasurisë. Dy shokët e tjerë me 8 dhe e 3 vjet burgim. Fotoja e Qenanit është bërë në qeli. Dallohen prangat dhe shtroja e qelisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!