Një VKM ende e pazbatuar, memoriali në Tiranë i ushtarëve amerikanë

Tuesday, 13 August 2019 18:00

Nga Kastriot Dervishi

Me propozim të Ministrisë së Mbrojtjes, me vendimin nr.474, datë 22.5.2013, Këshilli i Ministrave vendosi ngritjen në Tiranë të memorialit “Ushtarët amerikanë të rënë në luftë”. Për zbatimin e këtij vendimi që duhet ta ndiqte ministria propozuese, përfshiheshin disa institucione: Bashkia e Tiranës (për caktimin e vendit), Ministria e Brendshme (për ndonjë shpronësim të mundshëm apo mbështetje), Ministria e Kulturës (për monumentin, konkursin, etj) dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (për plotësimin e informacionit të kërkuar). Rolin kryesor e kishin Ministria e Mbrojtjes dhe Bashkia e Tiranës. Siç bëhen punët në Shqipëri, kur ka hyrë viti i shtatë i miratimit të kësaj VKM-je ende nuk është bërë asgjë. Çuditërisht për raste të tjera koordinohen shpejt dhe mirë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Visar Zhiti, letër nga SHBA-ja: Kujtomë edhe mua, kur më sulmoi ish-oficeri me armë...

Politikë

Visar Zhiti, letër nga SHBA-ja: Kujtomë edhe mua, kur më sulmoi ish-oficeri me armë...

Shkrimtari Visar Zhiti i ka derguar nje leter te gjate Agron Tufes, ish kreut te Institutit per Studimet dhe Pasojat e Krimeve të Komunizmit, qe prej ditesh tashme ndodhet me...

Polemika për ndarjen e tribunave, reagon Tirana: Policia nuk e merr përsipër ndeshjen…

Sport

Polemika për ndarjen e tribunave, reagon Tirana: Policia nuk e merr përsipër ndeshjen…

Të premten në orën 19:00, në “Air Albania”, do të luhet derbi i kryeqytetit, mes Partizanit dhe Tiranës.  Gjatë ditës sotme, Partizani ka publikuar çmimet e biletave dhe ndarjen e...

Solidariteti pas termetit, Haradinaj: Sot u kthyen në Shqipëri të strehuarit në kampin e Prizrenit

Aktualitet

Solidariteti pas termetit, Haradinaj: Sot u kthyen në Shqipëri të strehuarit në kampin e Prizrenit

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar me një postim në faqen e tij në facebook pas kontributit të madh që dha Kosova në ndihmë të Shqipërisë pas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!