1986/Heqja e duhanit të mirë për popullatën, shitja e duhanit të keq

Hënë, 12 August 2019 18:30
Pjesë nga biseda, si dhe një foto e vitit 1986 e Ramiz Alisë në fshat Pjesë nga biseda, si dhe një foto e vitit 1986 e Ramiz Alisë në fshat

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1986 përllogaritej se shqiptarët pinin duhan që llogaritej në vlerën e 18 milionëve dollarë në vit. Për qëllime eksporti, udhëheqja mendonte ta hiqte edhe atë lloj duhani dhe ta zëvendësonte me një lloj tjetër rus. Kjo del nga një bisedë e Sekretariatit më 23.1.1986. Edhe te kjo fushë, udhëheqja nuk fali asgjë, por mendoi vetëm për eksportin, aq të domosdoshëm por që nuk mund të shpëtonte falimentimin ekonomik.

Pjesë nga biseda

Hekuran Isai: E gjithë Shqipëria, brenda një viti, pi 18 milion dollarë.

Manush Myftiu: Po sikur ta eksportosh atë sasi që pimë?

Ramiz Alia: Po çfarë të pimë në vend të tij?

Adil Çarçani: Ta heqim atë dhe të japim për të pirë si ai duhani kasbek i rusëve.

Ramiz Alia: Është i mirë ai lloj duhani, është nga ai që pinin ushtarët.

Adil Çarçani: Për atë them unë.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Is Amoxicillin The Same As Penicilin cialis 40 mg Cephalexin Dosage For Dog Cialis Pancrelipase

    Tuesday, 17 Mars 2020 23:04 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!