Le Rappel (1903) / Historia e 1750 flamujve shqiptarë me sfond të kuq, ku shqiponja e zezë fluturon mbi gjarprin e gjelbër

Diel, 11 August 2019 08:11

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Gusht 2019

 image.jpg

“Le Rappel” ka botuar, të enjten e 25 dhjetorit 1903, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me prodhimin dhe përdorimin asokohe të 1750 flamujve shqiptarë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Flamuri shqiptar

 (Nga korrespondenti ynë i veçantë)

 Athinë, 23 dhjetor.

 Flamuri shqiptar, që do të valvitet në kryengritjen e ardhshme të përgjithshme në Shqipëri, është gati.

 Është një rikonstitucion i flamurit të shefit të famshëm Skënderbe. Në një sfond të kuq, ai ka imazhin e një shqiponje të zezë që fluturon mbi një gjarpër të gjelbër.

 Si simbol i bashkimit të të gjitha fiseve, pa asnjë dallim, është vendosur në bosht një kryq dhe një hënë.

 1,750 flamuj janë shpërndarë në mesin e korit të vullnetarëve.

 Një komitet ekzekutiv u formua prej pesë anëtarësh me misionin e drejtimit të operacioneve të kryengritësve shqiptarëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata e Apelit të Durrësit zhvendoset në Kavajë

Politikë

Gjykata e Apelit të Durrësit zhvendoset në Kavajë

Gjykata e Apelit të Durrësit është zhvendosur përkohësisht në Kavajë. Vendimi është marrë nga Këshilli i Lartë Gjyqësore, me qëllim vazhdimin e veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore. Njoftimi për mediat: Për rifillimin e veprimtarisë...

FOTO/ Dëmet e tërmetit, dy raporte të ndryshme për drejtorinë e Tatimeve

Politikë

FOTO/ Dëmet e tërmetit, dy raporte të ndryshme për drejtorinë e Tatimeve

Dy raporte të ndryshme për të njëjtin objekt. Bëhet fjalë për drejtorinë rajonale të Tatimeve në Tiranë. Janë të njëjtët ekspertë që kanë inspektuar këtë objekt në datat 4 dhe 5 dhjetor Në...

Frika nga tërmetet, këshilla e psikiatres: Truri organi më i dëmtuar, kthejuni hobeve. Komunikoni me fëmijët

Aktualitet

Frika nga tërmetet, këshilla e psikiatres: Truri organi më i dëmtuar, kthejuni hobeve. Komunikoni me fëmijët

Pasi vendi ynë u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor, duke shkaktuar viktima dhe njerëz të lënduar, frika dhe paniku ‘mbërthehu’ qytetarët. Qindra qytetarë braktisën banesat e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!