Në Shqipërinë komuniste kishte mbi 3 mijë gjykata

Tuesday, 10 September 2019 16:28

Nga Kastriot Dervishi

Referuar relacionit të paraqitur fillimisht në Byronë Politike e më pas në Kuvendin Popullor, deri në nëntor 1990 në Shqipëri ekzistonin mbi 3 mijë gjykata. Nuk dilnin gjykatat e quajtura popullore pranë çdo rrethi, të apelit apo Gjykata e Lartë, por duhej që në lagje qytetesh e fshatrash, për një kategori veprash të kishte gjykata të tjera. Pjesën më të madhe e zinin padyshim gjykatat e fshatrave e të lagjeve të qyteteve.  

Me ligjin nr.7484, datë 8.5.1990, u bë një ndryshim në ligjin nr.7174, datë 20.11.1987 “Për organizimin gjyqësor në RPSSH”. Në nenin 12 të ligjit nr.7174, u hoqën fjalët “nga gjykatat e fshatrave, të qyteteve dhe të lagjeve të qyteteve”. Ligji hynte në fuqi më 1 nëntor 1990. Vetëm në prag të rënies regjimit, u hoq ky sistemi i çuditshëm gjykatash, dokumentet e të cilave nuk ka njeri që merr përsipër të shpjegojë se si kanë humbur.

Modifikuar më E mërkurë, 11 September 2019 08:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...