Fronti Nacionalçlirimtar i Pezës me kryetar kuestorin fashist të klasit të parë

Tuesday, 17 September 2019 15:38
Kamber Qafmolla gjatë luftës dhe dekreti i largimit të tij nga Karabinieria më pak se dy muaj nga mbledhja e Pezës Kamber Qafmolla gjatë luftës dhe dekreti i largimit të tij nga Karabinieria më pak se dy muaj nga mbledhja e Pezës

Nga Kastriot Dervishi

Në mënyrë ironike, emërtesa Këshilli i Përgjithshëm Nacionalçlirimtar që gjoja bashkoi shqiptarët “pa dallim feje, krahine dhe ideje”, duhej të drejtohej nga kuestori i Tiranës. Këshilli i zgjedhur në mbledhjen e Pezës përbëhej nga: Kamber Qafmolla (kryetar), Mustafa Gjinishi (sekretar), Ndoc Çoba, Myslim Peza, Abaz Kupi, Enver Hoxha, Ymer Dishnica. Nga ky rreshtim, edhe Ndoc Çoba ishte anëtar i Këshillit të Epërm Fashist Korporativ (parlamenti i kohës). D.m.th. Fronti gjasme antifashist, kishte përfaqësim tipik fashist, për të mos folur për komunistët që drejtoheshin nga dyshja jugosllave që qëndronte në Pezë.

Me dekretin e datës 2.11.1942 mëkëmbësi Jakomoni shkarkoi nga detyra dy kuestorët e klasit të parë pjesëmarrës në mbledhjen e Pezës, Kamber Qafmollën dhe Azis Çamin me shërbim pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë (“Fletorja Zyrtare”, 23 nëntor 1942). Kamber Qafmolla qëndroi në mënyrë fiktive në krye të këshillit deri në shtator 1943 kur u zëvendësua nga anëtari i Këshillit të Shtetit të kohës së fashizmit, Omer Nishani (i cili u shkarkua nga kjo detyrë në janar 1944). Gjatë kësaj kohe, nuk pati asnjëbashkim “pa dallim feje, krahine dhe ideje”. Komunistët që nxjerrin nga magazinat fotot e diktatorit çdo 16 shtator, si nuk e mbajnë edhe portretin e kryetarit të Frontit, kuestorit Kamber Qafmolla?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Akademia e Shkencave në Bullgari nxit debatin e madh: Gjuha maqedonase nuk ekziston!

Aktualitet

Akademia e Shkencave në Bullgari nxit debatin e madh: Gjuha maqedonase nuk ekziston!

Pas një seance të mbajtur mesditën e djeshme në Sofje, Akademia Bullgare e Shkencave doli në konkluzionin se gjuha maqedonase nuk ekziston dhe se është një “normë e shkruar-rajonale” e...

Sizmiologu: Përse u dëmtua më fort Thumana dhe disa zona në Durrës

Aktualitet

Sizmiologu: Përse u dëmtua më fort Thumana dhe disa zona në Durrës

Një nga profesorët më të njohur në Greqi në fushën e sizmiologjisë, Spyridon Pavlidis, ka shpjeguar me detaje se përse disa nga zonat më të prekura nga tërmeti ishin në...

Me 221 km/h në aksin Sauk-TEG.

Aktualitet

Me 221 km/h në aksin Sauk-TEG.

Një shpejtësi e çmendur dhe frikshme që rrezikon edhe përdoruesit e tjerë të rrugës. “Radari dhe polici të shpëtojnë jetën. Vijon të ndodhë në aksin rrugor Sauk – Teg. 221 km/h...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!