Kur nisi "Peza n’fest”, brohoritja për mareshalin Tito

E mërkurë, 18 September 2019 16:05
Peza n'Fest 1945, brohoret për mareshalin Tito Peza n'Fest 1945, brohoret për mareshalin Tito

Nga Kastriot Dervishi

Pavarësisht se nuk prodhoi asgjë, 16 shtatori 1942 u caktua si festë zyrtare me vendimin nr.73, datë  22.5.1945 të Kryesisë së Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar, datë, “Mbi shpalljen e festave zyrtare”. Përkujtohej sepse aty komunistët nisën mashtrimin duke u maskuar pas një organizate të paqenë si Fronti Nacionalçlirimtar. Këtë ditë të nisjes së mashtrimit, e cila solli jo bashkimin e shqiptarëve, por përçarjen e thellë të tyre, komunistët e kthyen e kthyen në festë. Jo pa qëllim, në çdo 16 shtator, dalin fotografitë e një prej terroristëve më të mëdhenj që ka parë populli shqiptar, Enver Hoxhës. Festimi i parë i 16 shtatorit, u bë pikërisht në vitin e parë të pushtetit komunist, atë 1945. Tradita komuniste është rigjallëruar në parametra të kënaqshëm edhe këto vitet e fundit me mashtrime publike të formave “nata e bardhë” apo “Peza n’fest”. Kemi sërish mashtrime publike, por të përziera me alkool dhe propagandë bashkiake. Thelbi i tyre është mbrojtja e trashëgimisë komuniste, shitja e qelbit si vlerë gjasme kombëtare.

Në ceremoninë e parë të 16 shtatorit 1945, zhvilluar në gërmadhat e shtëpisë së njohur tashmë, u vendos një pllakën e cila u zbulua nga ministri i Punëve të Brendshme, Haxhi Lleshi. Folësi kryesor në këtë ceremoni nuk harroi të përmendte te “aleatët e mëdhenj” edhe “popujt e Jugosllavisë Federative të mareshalit Tito”. U zhvillua edhe një marshim në Tiranë.  Në vitet vijuese 16 shtatori, kjo ditë e mashtrimit të madh u përkujtua me të njëjtin recitimit se nën udhëheqjen e Partisë Komuniste, u arrit bashkimi “pa dallim feje, krahine dhe ideje”. Dhe çfarë “bashkimi” se? Në kohën e luftës më të përgjakshme civile.  Na mungojnë sot përkujtimi i organizatorëve të mbledhje, shokëve të Kominternit, Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha.

Modifikuar më E mërkurë, 18 September 2019 16:11

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Bota Shqiptare

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Dy hajdutë shqiptarë, që po vëzhgoheshin prej disa javësh nga policia italiane, u arrestuan menjëherë pasi vodhën një banesë në Villapinta, një qytezë në Monte, ndërsa kishin provuar të kryerin...

Politikë

Fuga: Gjykata Kushtetuese të mos përzihet me politikën

Akademiku Artan Fuga i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se për Gjykatën Kushtetuese kemi përplasje të fortë mes palëve. Fuga ka theksuar se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet...

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Aktualitet

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshmë në një fabrikë fishekzjarrësh në Mesina, Itali. Ndërkohë një tjetër person rezulton i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!