Dokument i Sigurimit i vitit 1949: Mit’hat Frashëri i kulturuar, nacionalist, i ndershëm dhe antifashist.

E Enjte, 03 October 2019 16:06

Nga Kastriot Dervishi

Në dokumentet e Degës së Parë të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjendet edhe një dosje me biografi të personaliteteve të emigracionit politik shqiptar. Ndër të tjera në këtë dosje të vitit 1949 që është e i vdekjes së Mit’hat Frashërit, gjendet edhe karakteristika e mëposhtme. Ajo që bie në sy është fakti se Frashëri vlerësohet si njeri i ndershëm, i kulturuar dhe antifashist, krejtndryshe nga na thonë edhe sot persekutorët komunistë që fshihen si "veteranë".

 

Mit’hat Frashëri

Lindur në Frashër. Mbaruar universitetin në Turqi. Dhanë mbas kulturës. Qysh në kohën e Turqisë ka treguar një nacionalizmë të jashtëzakonshme. I ndershëm, në pikëpamje të jetës private dhe politike. Njeri i ..., por si njeri shteti i paaftë dhe drejtohet nga miqtë e tij personalë. Ka qenë ministër fuqiplotë në Athinë. Kam marrë pjesë gjithmonë në çdo lëvizje në favor të popullit shqiptar. Gjatë okupacionit italian dhe gjerman, ka ba propagandë kundër tyre dhe në favor të anglezëve. Shumë herë ka ra viktimë e bashkëpunëtorëve të tij. njeri tepër modest pa asnjë pretendim.

Modifikuar më E Enjte, 03 October 2019 16:11

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vdes biznesmeni i vajit, e zë poshtë zetori

Aktualitet

Vdes biznesmeni i vajit, e zë poshtë zetori

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është regjistruar në Patos. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 11:05, në fshatin Drenie, ku mjeti tip “Zetor”, me drejtues shtetasin  Beniamin Toro 39...

Superaksion në Itali, bllokohen 200 mln euro pasuri, iu përket 4 sipërmarrësve të lidhur me “Ndrangheta”

Aktualitet

Superaksion në Itali, bllokohen 200 mln euro pasuri, iu përket 4 sipërmarrësve të lidhur me “Ndrangheta”

Një operacion i gjerë i Guardia di Finanza-s dhe karabinierëve, i drejtuar nga Prokurori i Përgjithshëm Giovanni Bombardieri u zhvillua  në Rexhio Kalabria, ndërsa u sekuestruan pasuri të luajtshme dhe...

Borchardt shton rojet dhe mban larg gazetarët

Politikë

Borchardt shton rojet dhe mban larg gazetarët

Një ditë më parë u mësua se presidenti Ilir Meta e ka shpallur ‘non grata’ kreun e delegacionit të OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt. Borchardt u pyet nga gazetarët mbrëmjen e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!