Ushtria imagjinare “nacionalçlirimtare” me 70 mijë luftëtarë, ja sa deklaronin ata vetë

Diel, 06 October 2019 17:15

Nga Kastriot Dervishi

Ajo që quhej ushtria nacionalçlirimtare, ishte një trupë që u zmadhua nga vera e vitit 1944 e në vazhdim. Sidomos pas largimit të plotë të pushtuesit në fund të nëntorit 1944, ushtria komuniste u zmadhua shumë. Pra në dhjetor 1944 ajo nuk u zvogëlua apo shpërnda, por pësoi rritje të madhe të numër për të vendosur dhe mbajtur pushtetin, duke u kthyer në një forcë me karakter terrorist kundër popullsive që nuk pranonin komunizmin. Ndikoi këtu mobilizimi me forcë i popullsisë vendase kudo ku shkelte ushtria komuniste. Në viset shqiptare në Jugosllavi u bënë rekrutime masive. Në nëntor 1945 divizioni 5 që vepronte në Kosovë, raportonte se nga rekrutimi me forcë kishte arritur një efektiv prej 2902 personash. Gjithsesi shifra e saj nuk kapi asnjëherë shifrën 70 mijë, sikurse gënjejnë paturpësisht edhe sot deputetë injorantë e komunistë të Kuvendit të Shqipërisë.

Referuar fjalës së Enver Hoxhës në plenumin e 4-rt të PKSH-së në 17 tetor 1945, ushtria në tetor 1945 ishte 28 mijë veta e ndarë në 6 divizione (pa përfshirë Divizionin e Mbrojtjes së Popullit). Në vitin 1946 forca e armatosur shkoi në 44 mijë persona (përfshi Divizionin e Mbrojtjes së Popullin me 8.700 veta). Enver Hoxha me letrën e tij të dhjetorit 1946 i drejtohet Titos me fjalët “i juaji me besë” dhe e informon hollësisht e me shifra për të gjitha çështjet e ushtrisë. Tito jep udhëzime që të mos pakësohej forca e ushtrisë nën 28 mijë persona (pa llogaritur këtu DMP-në, ndërsa bashkë me të forca shkonte më pak se 37 mijë). Gjatë vizitës në Bashkimin Sovjetik në korrik 1947, Hoxha i tha Stalinit se ushtrinë po e mbanin në vështirësi në atë numër, por nuk duhej prekur nga shkurtimet, propozim që ishte miratuar nga diktatori sovjetik.

Modifikuar më Diel, 06 October 2019 17:17

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mik me Epstein, princi Andrew jep dorëheqjen nga funksionet publike

Aktualitet

Mik me Epstein, princi Andrew jep dorëheqjen nga funksionet publike

Princi i Britanisë së Madhe Andrew ka vendosur të heqë dorë nga funksionet publike. Djali i dytë i Mbretëreshës Elizabeta II akuzohet se ka pasur miqësi me pedofilin Jeffrey Epstein, njëri...

Strazimiri: Po përgatitemi për zgjedhje, qëllimi është të shpëtojmë vendin

Politikë

Strazimiri: Po përgatitemi për zgjedhje, qëllimi është të shpëtojmë vendin

Partia Demokratike është duke u përgatitur për zgjedhje të parakohshme. I ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora ish-deputeti Gent Strazimiri tha se qëllimi i opozitës është që të...

Gjirokastër/ Shpërthen tritoli në banesën e muratorit

Aktualitet

Gjirokastër/ Shpërthen tritoli në banesën e muratorit

Një shpërthim i fortë është dëgjuar këtë mbrëmje në fshatin Shtëpëz të Gjirokastrës. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se një sasi tritoli ka shpërthyer në një banesë private. Mësohet se banesa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!