1947/Nxënësit normalistë kërkonin dënime ekstreme për “grupin e deputetëve”

E mërkurë, 09 October 2019 18:28

Nga Kastriot Dervishi

Më 4-27 shtator 1947 në sallën e kinema "17 nëntori", në Tiranë Këshilli i Gjykatës së Lartë Ushtarake i formuar nga: major Niko Çetës - kryetar, kapiten I Nexhat Hyseni, kapiten II Mustafa Iljazi, me pjesëmarrjen e ndihmësprokurorit të përgjithshëm Josif Pashko, gjykoi grupin e parë të deputetëve (disa prej tyre ishin deputetë), si pjesë e 5 grupeve “tekniko-intelektualë” të kategorizuar nga regjimi si elementë kundërshtarë. Me vendimin nr.187, datë 27 shtator 1947 të Gjykatës së Lartë 3 veta u dënuan me varje në litar dhe 13 me pushkatim. Më 9 tetor 1947 Presidiumi i Kuvendit Popullor refuzoi faljen e jetës së të dënuarve. Ekzekutimet u kryen mëngjesin e datës 10 tetor 1947. Lista e të dënuarve me vdekje:

Me vdekje në litar:

1-Shefqet Beja, (në Tiranë)

2-Riza Alizoti, (në Kuçovë)

3-Sulo Klosi; (në Rubik)

Me vdekje, me pushkatim në Tiranë:

4-Selaudin Toto

5-Irfan Majuni

6-Enver Sazani

7-Sheh Ibrahim Karbunara

8-Hysen Shehu

9-Agathokli Xhitoni

10-Abdyl Kokoshi

11-Salim Kokalari

12-Beqir Çela

13-Mehmet Prishtina

14-Paolo Saggioti

15-Tefik Deliallisi

16-Pertef Karagjozi

Telegrami i normalistëve

Jehona e procesit ishte e madhe në të gjithë vendin. Të gjitha mjetet e propagandës zyrtare e kishin mbajtur lart frymën e agjitacionit dhe urrejtjes klasore. Njeriu i ri, ndonëse në fillimet e tij, merrte pjesë dhe jepte kontributin e tij në vendet ku zhvilloheshin gjyqet, si dhe në formën e telegrameve. Një i tillë ishte ky i shkollës Normale të Elbasanit. Kolektivi i këtushëm, i mbledhur me rastin e “konferencës historike të Pezës” kishte ndjekur “me vëmendje të madhe” procesin kundër “armiqve të popullit, deputetëve tradhtarë, sabotatorëve të pushtetit e të reformave tona, agjentë të fëlliqur ke imperializmi amerikan, plehna të Ballit e Legalitetit”. Për këtë arsye, ata kërkonin “dënimin e pamëshirshëm me vdekje”, sepse kështu zhdukej “fara e tradhtisë”.

Modifikuar më E mërkurë, 09 October 2019 19:05

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!