13.500 vullnetarët e hekurudhës, “të revoltuar kundër spiunëve e sabotatorëve”

E Enjte, 10 October 2019 09:54

Nga Kastriot Dervishi

Ndër telegramet më qesharake të kohës kur po zhvillohej gjyqi kundër “grupit të parë të deputetëve” (4-27 shtator 1947) ishte ai i vullnetarëve të hekurudhës Durrës-Elbasan (në fakt Durrës-Peqin), të cilët ishin bërë gjoja në një mendje. Ata shprehnin “urrejtjen më të madhe për veprat e tyre kriminale dhe të poshtra”. Ata lavdëronin “jetën e re nën udhëheqjen e Enverit dhe të partisë”. Edhe këta ishin “të revoltuar në kulm” kundër “spiunëve sabotatorë mbeturina të Ballit dhe Legalitetit” gjoja “të shitur te sterlinat anglo-amerikane”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjirokastër, 68-vjeçari përfundon te Trauma pas sherrit me grushte

Aktualitet

Gjirokastër, 68-vjeçari përfundon te Trauma pas sherrit me grushte

Një 68-vjeçar nga Gjirokastra ka përfunduar në spitalin e Traumës pas një konflikti me një tjetër person. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur ish Agjensia e Udhëtarëve Gjirokastër, ku  shtetasi...

Kanada, kryeministri Trudeau zgjedh kabinetin e ri qeveritar

Globi

Kanada, kryeministri Trudeau zgjedh kabinetin e ri qeveritar

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau shpalli kabinetin e tij të ri, ndërsa liberalët filluan një mandat të dytë sfidues në një qeveri të pakicës, mes pakënaqësisë në rritje në provincat...

BE kërkon t’i jepet fund dhunës në Iran

Globi

BE kërkon t’i jepet fund dhunës në Iran

Bashkimi Evropian i ka kërkuar Iranit të tregojë “përmbajtje maksimale” në trajtimin e protestave që kanë tronditur vendin ditët e fundit. Një zëdhënëse e BE-së të enjten u shprehu ngushëllime familjeve...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!