1975/Armatimet e siguruara nga Kina me të cilat mbahej diktatura

Premte, 11 October 2019 16:33

Nga Kastriot Dervishi

Si pasojë e ndihmave kineze, kërkesave gjithnjë të rritje, në Shqipëri u krijua një stok i konsiderueshëm ushtarak në raport me popullsinë. Sipas dokumenteve arkivore, zyrtarët kinezë kanë frenuar deri në një shkallë mase dëshirat e shfrenuara të udhëheqjes komuniste të Shqipërisë për armatim, duke siguruar se sipas të dhënave të tyre Shqipëria nuk rrezikohej nga asnjë lloj agresioni.

Në vitin 1968 Shqipëria kërkoi prej Kinës 800 tanke në një kohë që gjithsej vetë kinezët kishin 3.000 (më shumë se gjysma prodhim sovjetik). Në një informacion të vitit 1972 vihej re se Shqipëria kish marrë nga Kina në vitet 1962-1972 midis të tjerash: 72 avionë, 48 raketa tokë-ajër, 535 tanke, 2200 makina, 42 anije, 8 mijë radiostacione. Sa i takon armatimit tjetër, sipas të dhënave të diskutuara në Këshillin e Mbrojtjes, në vitin 1975 gjendja e armatimit në Shqipëri ishte si vijon:

-657.060 armë këmbësorie të ndarë sipas zërave:

25.098 mitraloza

871 mitraloza të rëndë “Maksim”

133.919 automatikë “Model 56”

92.000 pushkë automatike “Model 53”

24.903 atematikë me fishek pistolete “Model 54”

39.093 pushkë italiane-gjermane-angleze

1.470 mitraloza anglez e gjerman

-54.975 pistoleta

Këto armë ishin të ndarë kështu në copë:

-Ushtria (përfshi armët nëpër shkolla) 345.428

-Ministria e Punëve të Brendshme 37.845

-Forcat vullnetare 173.000 (vetëm 2 mijë prej tyre të paarmatosur)

-Këshilli i Mbrojtjes (rezerva): 70.000

Binte në sy fakti i një numri të madh forcash vullnetare, 171 mijë të armatosura dhe 150 mijë të paorganizuara, çka e çonte shifrën e tyre në 323 mijë persona. I gjithë ky armatim i shërbente mbajtjes së pushtetit sepse nuk ishte rreziku i kurrfarë agresioni nga jashtë vendit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetëm 17 vjeç, këngëtarja bën histori në “Grammy Awards”

Show-biz

Vetëm 17 vjeç, këngëtarja bën histori në “Grammy Awards”

Këngëtarja 17-vjeçare, Billie Eilish  bëri histori në  Grammys të mërkurën me gjashtë nominimet e saj për vitin 2020. Adoleshentja është e nominuar për Best Solo Performance, Best New Artist, Record of...

Shkëmbimi i bujshëm, Juve dhe PSG kërkojnë përfitime simbiotike

Sport

Shkëmbimi i bujshëm, Juve dhe PSG kërkojnë përfitime simbiotike

Edhe pse jemi 40 ditë larg hapjes së merkatos së janarit ekipet prestigjoze të Europës kanë vijuar punën për tu përforcuar. Sipas mediave italiane Emre Can mund të largohet nga Juventusi...

Tare kërkon Marash Kumbullën, ja sa vlerësohet futbollisti kuqezi

Sport

Tare kërkon Marash Kumbullën, ja sa vlerësohet futbollisti kuqezi

Marash Kumbulla në orbitën e Lazios. Javën e kaluar, mediet italiane kontaktuar me menaxherin e mbrojtësit shqiptar, i cili mohoi largimin e 19-vjeçarit gjatë merkatos së janarot, por nuk e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!