Heroin e bulevardit e çuan me zor në frontin e luftës

Premte, 15 November 2019 16:08
Diskutimi i Byrosë Politike i vitit 1969 dhe Xhemal Kada e Ramiz Varvarica në luftën e Spanjës (1936-1939) Diskutimi i Byrosë Politike i vitit 1969 dhe Xhemal Kada e Ramiz Varvarica në luftën e Spanjës (1936-1939)

Nga Kastriot Dervishi

Diskutimet për heronjtë Byroja Politike i bëri ditën që mori vendimin, më 17.11.1969. Në fillim u votuan pa diskutim emrat e Ali Kelmendi, Avni Rustemit, Mujo Ulqinaku. Pastaj u kalua te ata që ishin vrarë në luftën e Spanjës. Mehmet Shehu thotë se Ramiz Varvarica (hero i bulevardit) kish qenë edhe anëtar i Partisë Komuniste Spanjolle. Miratohet që t’u jepen dekoratat këtyre, si dhe Xhemal Kadës (hero i bulevardit), Musa Fratarit (hero i bulevardit)  dhe Veli Dedit që jetonte. Nga deklarimi i Mehmet Shehut del se Kada kishte braktisur frontin dhe se në Francë, besohet në kushte presioni ishte rikthyer për të gjetur vdekjen. Enver Hoxha pyet për luftën civile Spanjës midis komunistëve dhe antikomunistëve. Në ndihmë të komunistëve kishin ardhur komunistë nga e gjithë bota. Gjenerali Franko shpëtoi Spanjën nga komunizmi, si dhe mbajti qëndrim neutral gjatë Luftës së Dytë Botërore. Komunistët në Spanjë kishin nisur të ndërtonin shtetin e tyre duke bërë krime, shtetëzuar ekonominë, ngritur kooperativa bujqësore, etj. Hoxhës i përgjigjet Mehmet Shehu, i cili thotë se Teni Konomi ishte mbytur në det pa zbritur në tokë, pasi nuk dinte not. Xhemal Kada ishte arratisur së bashku me Veli Dedin nga Akademia e Modenas. Kujtojmë se në bulevard janë vendosur fotot e Asim Vokshit, Xhemal Kadës, Ramiz Varvaricës (ky zëvendësoi Perlat Rexhepin) dhe Musa Fratarit. Vendosja e këtyre sot bëhet për të përkujtuar internacionalizmin komunist. Këto “fashizmit” e dëglat e tjera janë për konsum të brendshëm. Të ishte kaq fashist gjenerali Franko rreshtohej gjatë luftës me Gjermaninë dhe Italinë.

Deklarim i Mehmet Shehut për Xhemal Kadën

“Xhemal Kadën, kur unë shkoja për në Spanjë, e kam takuar në Paris, ku kishte ardhur gjoja me leje, por në fakt ishte tërhequr nga fronti, sepse ishte bërë pak pesimist. Por atje e kuptoi gabimin, bëri autokritikë dhe u kthye përsëri vullnetarisht në Spanjë. Në Francë ndodhej atëherë edhe Petro Markoja, që ishte larguar nga fronti spanjoll, por ky nuk u kthye më dhe hante paratë e fondet tona që mblidheshin e na dërgoheshin nga ju. Kurse Xhemali u kthye përsëri në Spanjë, ku luftoi si ushtar i thjeshtë në këmbësori, gjersa u vra në vijën e frontit”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lista e pasgoditjeve të tërmetit nga ora 00.00 e deri në mëngjes, datë 7 dhjetor

Aktualitet

Lista e pasgoditjeve të tërmetit nga ora 00.00 e deri në mëngjes, datë 7 dhjetor

IGJEUM ka monituar disa pasgoditje. Lista e pasgoditjëve të tërmetit nga ora 00.00 e deri në mëngjes, datë 7 dhjetor është si më poshtë: Data: 07/12/2019Ora: 06:18:36M=2.9Place: 4 km V-P Fushe-Kruje41.5°...

BE ‘shuplakë’ Serbisë:  S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë në 1999-ën

Aktualitet

BE ‘shuplakë’ Serbisë: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë në 1999-ën

Zyrtarë të ndryshëm serb në Prishtinë dhe liderë shtetëror në Beograd vazhdojnë që të mohojnë krimet që ka kryer në Kosovë regjimi i Sollobodan Millosheviqit. Deklarime të tilla të cilat...

OPEC dhe aleatët bien dakord për ulje të prodhimit të naftës

Aktualitet

OPEC dhe aleatët bien dakord për ulje të prodhimit të naftës

Anëtarët e OPEC dhe partnerët e tyre, përfshirë Rusinë, njoftuan sot se kishin rënë dakord për të thelluar uljen e prodhimit të tyre të naftës në të paktën 500 000...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!