Heroin e bulevardit e çuan me zor në frontin e luftës

Premte, 15 November 2019 16:08
Diskutimi i Byrosë Politike i vitit 1969 dhe Xhemal Kada e Ramiz Varvarica në luftën e Spanjës (1936-1939) Diskutimi i Byrosë Politike i vitit 1969 dhe Xhemal Kada e Ramiz Varvarica në luftën e Spanjës (1936-1939)

Nga Kastriot Dervishi

Diskutimet për heronjtë Byroja Politike i bëri ditën që mori vendimin, më 17.11.1969. Në fillim u votuan pa diskutim emrat e Ali Kelmendi, Avni Rustemit, Mujo Ulqinaku. Pastaj u kalua te ata që ishin vrarë në luftën e Spanjës. Mehmet Shehu thotë se Ramiz Varvarica (hero i bulevardit) kish qenë edhe anëtar i Partisë Komuniste Spanjolle. Miratohet që t’u jepen dekoratat këtyre, si dhe Xhemal Kadës (hero i bulevardit), Musa Fratarit (hero i bulevardit)  dhe Veli Dedit që jetonte. Nga deklarimi i Mehmet Shehut del se Kada kishte braktisur frontin dhe se në Francë, besohet në kushte presioni ishte rikthyer për të gjetur vdekjen. Enver Hoxha pyet për luftën civile Spanjës midis komunistëve dhe antikomunistëve. Në ndihmë të komunistëve kishin ardhur komunistë nga e gjithë bota. Gjenerali Franko shpëtoi Spanjën nga komunizmi, si dhe mbajti qëndrim neutral gjatë Luftës së Dytë Botërore. Komunistët në Spanjë kishin nisur të ndërtonin shtetin e tyre duke bërë krime, shtetëzuar ekonominë, ngritur kooperativa bujqësore, etj. Hoxhës i përgjigjet Mehmet Shehu, i cili thotë se Teni Konomi ishte mbytur në det pa zbritur në tokë, pasi nuk dinte not. Xhemal Kada ishte arratisur së bashku me Veli Dedin nga Akademia e Modenas. Kujtojmë se në bulevard janë vendosur fotot e Asim Vokshit, Xhemal Kadës, Ramiz Varvaricës (ky zëvendësoi Perlat Rexhepin) dhe Musa Fratarit. Vendosja e këtyre sot bëhet për të përkujtuar internacionalizmin komunist. Këto “fashizmit” e dëglat e tjera janë për konsum të brendshëm. Të ishte kaq fashist gjenerali Franko rreshtohej gjatë luftës me Gjermaninë dhe Italinë.

Deklarim i Mehmet Shehut për Xhemal Kadën

“Xhemal Kadën, kur unë shkoja për në Spanjë, e kam takuar në Paris, ku kishte ardhur gjoja me leje, por në fakt ishte tërhequr nga fronti, sepse ishte bërë pak pesimist. Por atje e kuptoi gabimin, bëri autokritikë dhe u kthye përsëri vullnetarisht në Spanjë. Në Francë ndodhej atëherë edhe Petro Markoja, që ishte larguar nga fronti spanjoll, por ky nuk u kthye më dhe hante paratë e fondet tona që mblidheshin e na dërgoheshin nga ju. Kurse Xhemali u kthye përsëri në Spanjë, ku luftoi si ushtar i thjeshtë në këmbësori, gjersa u vra në vijën e frontit”.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Cheapest Pharmacy To Buy Viagra Cialis Probiotic And Cephalexin cialis 20mg Viagra Y Oxido Nitrico

    E mërkurë, 01 Prill 2020 02:47 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Globi

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Meksika ka parakaluar Italinë sa i përket numrit të viktimave nga COVID-19. Plot 35 mijë të vdekur numëron sot Meksika gjatë pandemisë teksa të infektuar gjithashtu ka më shumë se...

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

Politikë

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

  Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka publikuar disa foto ku kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në takimet më të fundit të tij shfaqet pa maskë dhe nuk mban distancim social. Vasili...

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!