“Heroi i Popullit”, funksionar i regjimit fashist

Tuesday, 03 December 2019 16:15

Nga Kastriot Dervishi

Bëjnë propagandë të pandërprerë, vendosin emra rrugësh, shkollash, etj, i quajnë “heronj” se kushedi çfarë kanë bërë. Po sa më shumë lexon për jetën e tyre, aq më shumë bindesh se e vërteta nuk është ajo që është thënë. “Heroi i popullit” Mustafa Matohiti ishte nëntoger i xhandarmërisë zogiste deri në 12.7.1937. Pas një lutje përunjëse ndaj mbretit, ai u rikthye në armën e xhandarmërisë, por u largua nga detyra sërish e u arratis në Greqi. Me ardhjen e regjimit fashist, me kredencialet e të “persekutuarit” u përfshi në administratë si kryetar i Komunës së Dukatit, sipas dekretit të mëkëmbësit Françesko Jakomoni më 24.9.1939. Punoi goxha, madje u dërgua edhe në Itali për t’u kuruar. Rrogat për "antifashistin" vijonin rregullisht.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“I bija telefonit, nuk ma hapte. Mora vesh se vajza kishte tentuar t’i jepte fund jetës”

Aktualitet

“I bija telefonit, nuk ma hapte. Mora vesh se vajza kishte tentuar t’i jepte fund jetës”

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në Tv Klan, Shqipja rrëfeu në studio se kur vajza e saj ishte 15 vjeç vendosi ta martonte. Gjërat po shkonin mirë deri...

VIDEO-PREKËSE/U diagnostikua me sëmundje të rëndë, nëna i vendos djalit dhe nuses unazat në emision

Aktualitet

VIDEO-PREKËSE/U diagnostikua me sëmundje të rëndë, nëna i vendos djalit dhe nuses unazat në emision

Rubrika ”Ka një mesazh për ty” në Tv Klan ka sjellë sot historinë e dhimbshme të zonjës Valbona. Ajo është diagnostikuar me një sëmundje tumorale dhe prej disa vitesh është...

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Aktualitet

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon normalisht. Pasi këto dy akse ishin problematike për shkak...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!