1938/Mustafa Matohiti: Mbreti Zog i mëshirshëm dhe i drejtë

E mërkurë, 04 December 2019 17:20
Letra e vitit 1938 e Mustafa Matohitit Letra e vitit 1938 e Mustafa Matohitit

Nga Kastriot Dervishi

Mustafa Matohiti ishte nxjerrë në lirim me dekret mbretëror për shkelje disipline. Ai i dërgon një letër organeve eprore ku kërkon të mos lihet pa bukë. Dhe regjimi zogist nuk e la në rrugë në të vërtetë. Për këtë arsye, me përulje i drejtohet mbretit. Pjesa e letrës është censuruar në botimin e vitit 1986 të Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të Shtetit, shif faqet 341-352, aty ku përmend mbretin, sepse kjo nuk i shkonte propagandës.  ndërsa në volumin e dytë të librit “Yje të pashuar”, faqe 75-82, nuk ka asgjë rreth këtij fakti. As zihet në gojë fakti se ishte kryetar komune i regjimit fashist, madje për një kohë jo të shkurtër. Letra është shkruar në Gjirokastër më 19.9.1938.

Pjesa e pabotuar e letrës së vitit 1938 në librin i vitit 1986 të DPASH-së

“Nga ana tjetër, vërejmë me kënaqësinë më të madhe se Sovrani jonë August denjon të mëshirojë duke i nxjerrë nga errësira e burgut edhe ata të cilët kanë vepruar kundër rendit publik dhe të ndëshkuar prej së drejtës dhe jo mua, një oficer në plotësim, i udhëhequr gjithnjë prej ndërgjegjes leale, i drejtuar prej vullnetit të mirë që të asimiloj principet dhe postulatet e së mirë dhe së drejtës, duke qëndruar komfort dhe në harmoni të ngushtë me moralitetin e societes që që simbolizohen në shoqërinë e organizuar, i cili quhet shtet dhe si organet që përfaqësohen prej tij”.

 

 

Nesër: Si i pagoi regjimi fashist shpenzimet e kurimit “Heroit të Popullit”, “antifashistit” Mustafa Matohiti

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Real Zentel On Sale online generic cialis How Long Before Amoxicillin Expires Cialis To Buy Diflukin Without A Rx

    E Enjte, 26 Mars 2020 23:28 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Aktualitet

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Tetë shqiptarë të cilët ishin bllokuar në tokën neutrale midis Greqisë dhe Shqipërisëm janë lejuar ditën e sotme të kalojnë doganën e Kapshticës për tu futur në atdhe.  Ata janë lejuar...

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Aktualitet

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Një prej emigrantëve të kthyer nga toka neutrale në gjendje të rëndë shëndetësore. Burime bëjnë me dije se, emigranti prej 4 ditësh ka qëndruar në tokë neutrale dhe gjendja e...

Grafiku i Ramës: Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës së çdo shqiptari

Politikë

Grafiku i Ramës: Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës së çdo shqiptari

Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun e ecurisë së koronavirusit në Shqipëri dhe vendet e tjera të rajonit dhe botës. Kryeministri shkruan përbri grafikut se sot është më e rëndësishme...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!