“Çlirimi” imagjinar i Ersekës nga “bishti” në largim

Hënë, 09 December 2019 16:55
Festimet e këtij viti të "çlirimit" të Ersekës dhe pjesë nga historiku i Brigadës së 2-të komuniste ku flitet për goditjen e bishtit të autokolonës Festimet e këtij viti të "çlirimit" të Ersekës dhe pjesë nga historiku i Brigadës së 2-të komuniste ku flitet për goditjen e bishtit të autokolonës

Nga Kastriot Dervishi

Në vendet e vogla, për shkak të fuqisë së tyre, e rëndësishme është qëndresa ndaj pushtimeve nazifashiste. Kjo vinte si logjikë e faktit se numri i vogël i forcave përballë bënte të pamundur një fitore të menjëhershme apo luftës ballafaquese nëpërmjet së cilës mund të vinte çlirimi. Nuk ka asnjë dyshim që edhe datat e vendosura për politikë si “data çlirimi” nuk janë gjë tjetër veçse koha e largimit e ushtrisë naziste.

Nga koleksioni i marrive të vitit 2019 rreth përkujtimit të “çlirimeve” kam ruajtur edhe fotot e ceremonive të Ersekës. Edhe këtu në prani të fëmijëve, u zhvilluan ceremoni në mënyrë që gënjeshtrat e diktaturës komuniste të vijojnë besnikërisht pa i lëvizur asgjë. Do i referohem të dhënave arkivore.

Në historikun e Brigadës së 2-të janë rreshtuar një sërë luftimesh nga data 25.10.1943 (pra para formimit zyrtar). Ndër të tjera këtu flitet edhe për “çlirimin” e Leskovikut dhe të Ersekës. Nga aq sa lexon nuk të krijohet ndonjë bindje se ushtria naziste kishte ndër mend të qëndronte këtu dhe partizanët i kanë mundur. Është e qartë se kemi të bëjmë me largim. Midis të tjerash, në këto shënime thuhet: “Batalioni i 4-t sulmon Ersekën me një luftë të ashpër kundër bishtit të ushtrisë gjermane në tërheqje dhe e çliron këtë qytet”. D.m.th. ushtria gjermane po largohej, partizanët i godasin bishtin dhe kjo quhet “çlirim”.

Në librin e Shyqyri Ballvora, “Zhvillimet politike në periudhën e luftës nacionalçlirimtare”, Tiranë 2004, faqe 639, thuhet: “Tetori i vitit 1944 në qarkun e Korçës ishte muaji i veprimeve luftarake të dendura të forcave partizane kundër armikut. Më 3 tetor (1944) komanda e trupave gjermane të juglindjes lëshoi urdhrin të zbrazej e gjithë Shqipëria e jugut. Mirëpo pjesë të veçanta të saj nuk mund të zbrazeshin pa u tërhequr grupimi ushtarak që ndodhej në Greqi. Në mbrëmjen e datës 19 tetor partizanët hynë në Leskovikun e çliruar. Populli i priti luftëtarët e vet me përzemërsi e brohoritje dhe së bashku me partizanët festoi fitoren e lirisë së vërtetë, ndërsa më 20 tetor u çlirua Erseka”.

Përveçse ka një mospërputhje midis datave, është e qartë se kemi të bëjmë me një tërheqje të ushtrisë naziste kur i desh qejfi dhe jo se u munduan këta për të na “çliruar”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“I bija telefonit, nuk ma hapte. Mora vesh se vajza kishte tentuar t’i jepte fund jetës”

Aktualitet

“I bija telefonit, nuk ma hapte. Mora vesh se vajza kishte tentuar t’i jepte fund jetës”

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në Tv Klan, Shqipja rrëfeu në studio se kur vajza e saj ishte 15 vjeç vendosi ta martonte. Gjërat po shkonin mirë deri...

VIDEO-PREKËSE/U diagnostikua me sëmundje të rëndë, nëna i vendos djalit dhe nuses unazat në emision

Aktualitet

VIDEO-PREKËSE/U diagnostikua me sëmundje të rëndë, nëna i vendos djalit dhe nuses unazat në emision

Rubrika ”Ka një mesazh për ty” në Tv Klan ka sjellë sot historinë e dhimbshme të zonjës Valbona. Ajo është diagnostikuar me një sëmundje tumorale dhe prej disa vitesh është...

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Aktualitet

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon normalisht. Pasi këto dy akse ishin problematike për shkak...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!