1944/Sulmi “heroik” partizan mbi “fshatin ballist Baban”

Tuesday, 10 December 2019 16:15
Faksimile për betejën "heroike" dhe partizanë të Brigadës së 2-të Faksimile për betejën "heroike" dhe partizanë të Brigadës së 2-të

Nga Kastriot Dervishi

Në historikun e Brigadës së 2-të gjenden edhe shumë beteja “heroike” që plotësojnë më së miri tablonë e luftës civile në Shqipëri, një lufte ku armiku nuk shihet gjëkundi. Në jugun e Shqipërisë kjo ka qenë më e theksuar sepse ajo që u zhvillua atje në vitet 1943-1944, më pas u zhvillua në gjithë Shqipërinë.

Pjesë nga historiku i “betejave” siç e kanë shkruar vetë

Më 11.9.1944 kompania e 1-rë dhe e 3-të e Batalionit të 1-rë, në bashkëpunim me Batalionin “Fuat Babani”, sulmuan katundin ballist Baban, ku gjendeshin brenda dhe një batalion ballist prej 120 vetash. Zjarri u hapë në 2 mbas mesnate dhe vazhdoi deri në orën 6.00 të mëngjesit. Forcat që sulmuan brenda në katund ishin kompania e 3-të, një skuadër e kompanisë së 1-rë e Batalionit “Fuat Babani”. Mbas këtij luftimi, kompania e 3-të zuri 38 robër ballista dhe skuadra e kompanisë së 1-rë, 8 të tjerë. Prej forcave tona u dogjën tre shtëpi të reaksionarëve. U dogj dhe një depo e madhe municioni. Ranë në fushën e betejës shokët:

1-Raqi Themeli nga Korça

2-Selim Bleta nga Vermiku i Vlorës

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Aktualitet

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Tetë shqiptarë të cilët ishin bllokuar në tokën neutrale midis Greqisë dhe Shqipërisëm janë lejuar ditën e sotme të kalojnë doganën e Kapshticës për tu futur në atdhe.  Ata janë lejuar...

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Aktualitet

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Një prej emigrantëve të kthyer nga toka neutrale në gjendje të rëndë shëndetësore. Burime bëjnë me dije se, emigranti prej 4 ditësh ka qëndruar në tokë neutrale dhe gjendja e...

Grafiku i Ramës: Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës së çdo shqiptari

Politikë

Grafiku i Ramës: Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës së çdo shqiptari

Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun e ecurisë së koronavirusit në Shqipëri dhe vendet e tjera të rajonit dhe botës. Kryeministri shkruan përbri grafikut se sot është më e rëndësishme...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!