1943/“Nuk e japim plaçkën që i zumë Ballit”

E mërkurë, 11 December 2019 16:24

Nga Kastriot Dervishi

Namin nëpër filmat e kinostudios ia kanë nxjerrë ballistëve sikur hynin e plaçkisnin shtëpitë. Do mjaftonte vetëm leximi i dokumenteve që kanë lënë vetë komunistët për të kuptuar se për grabitje, vjedhje e djegie shtëpish ata vetë kanë qenë të një kualiteti të lartë. Po t’i heqësh luftës së tyre këto elementë, ajo nuk do dallohej fare si e tillë. Në një letër merret vesh se përfaqësuesi ballist i ka kërkuar dorëzimin e plaçkave që i ishin marrë ballistëve. Komunisti thotë se do i përgjigjemi me pushkë dhe se duheshin qëruar hesapet me ballistët. Nuk bëhet fjalë aspak për prani pushtuese.

***

Ekstrakt nga, letra e datës 8 nëntorit 1943 e zëvendëskomandantit të Batalionit “Hakmarrje” në Kolonjë, Hasan Selenica, për eprorët

Është e nevojshme dhe urgjente ardhja e forcave që të zhdukim këto plehra një herë e mirë, i presim të na vijmë. Na dërgoi një letër Qazim Prodani, kryetar i Komitetit Krahinor të Ballit, që ne të dorëzojmë çdo plaçkë që kemi kapur nga ata dhe të mos vemi në Luaras gjer sa të rregullohet gjendja. Do t’i përgjigjemi me pushkë...Ballit i duhet tënë me doemos, pse qarkullimi i shokëve vetëm është i pamundur dhe armiqësia ka arritur kulmin. Duhen qëruar edhe me këta dhe ka mundësi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Aktualitet

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Mediat fqinje kanë zbardhur emrat e dy shqiptarëve të arrestuar, nga policia italiane në San Salvo, pas megaoperacionit të kryer në Bari. Bëhet e ditur se shqiptarët e arrestuar janë Denis Bimi...

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Aktualitet

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Në banesë ndodhej vetëm nëna e tij me vajzën disa muajshe, ndërsa i ati ishte duke mbledhur kanoçe për të siguruar ushqim për 8 fëmijët e tij. Shkaqet e zjarrit...

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Aktualitet

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se nga super-aksioni policor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!