1943/“Nuk e japim plaçkën që i zumë Ballit”

E mërkurë, 11 December 2019 16:24

Nga Kastriot Dervishi

Namin nëpër filmat e kinostudios ia kanë nxjerrë ballistëve sikur hynin e plaçkisnin shtëpitë. Do mjaftonte vetëm leximi i dokumenteve që kanë lënë vetë komunistët për të kuptuar se për grabitje, vjedhje e djegie shtëpish ata vetë kanë qenë të një kualiteti të lartë. Po t’i heqësh luftës së tyre këto elementë, ajo nuk do dallohej fare si e tillë. Në një letër merret vesh se përfaqësuesi ballist i ka kërkuar dorëzimin e plaçkave që i ishin marrë ballistëve. Komunisti thotë se do i përgjigjemi me pushkë dhe se duheshin qëruar hesapet me ballistët. Nuk bëhet fjalë aspak për prani pushtuese.

***

Ekstrakt nga, letra e datës 8 nëntorit 1943 e zëvendëskomandantit të Batalionit “Hakmarrje” në Kolonjë, Hasan Selenica, për eprorët

Është e nevojshme dhe urgjente ardhja e forcave që të zhdukim këto plehra një herë e mirë, i presim të na vijmë. Na dërgoi një letër Qazim Prodani, kryetar i Komitetit Krahinor të Ballit, që ne të dorëzojmë çdo plaçkë që kemi kapur nga ata dhe të mos vemi në Luaras gjer sa të rregullohet gjendja. Do t’i përgjigjemi me pushkë...Ballit i duhet tënë me doemos, pse qarkullimi i shokëve vetëm është i pamundur dhe armiqësia ka arritur kulmin. Duhen qëruar edhe me këta dhe ka mundësi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përjetësisht në Memorien Shqiptare, "Bllaca ‘99", krimet e padënura!

Bota Shqiptare

Përjetësisht në Memorien Shqiptare, "Bllaca ‘99", krimet e padënura!

Nga Jahja LLUKA Me ndryshimet kushtuese të imponuara nga Serbia, më 23 mars 1989 në Kuvendin Krahinës së Kosovës do të ndryshojë edhe Kushtetuta e vitit 1974, me çka u suprimua...

Kosharja e lavdisë dhe krenarisë kombëtare

Bota Shqiptare

Kosharja e lavdisë dhe krenarisë kombëtare

Nga Skënder MULLIQI Lufta në Kosharën Legjendare , do të mbetet data më e ndritur e historisë së re të shqiptarëve.Për herë të parë i thye kufiri shqiptaro-shqiptarë ,pas 50 vitësh...

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Aktualitet

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Tetë shqiptarë të cilët ishin bllokuar në tokën neutrale midis Greqisë dhe Shqipërisëm janë lejuar ditën e sotme të kalojnë doganën e Kapshticës për tu futur në atdhe.  Ata janë lejuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!