Të arrestuarit e “muajit të parë të lirisë”

Premte, 13 December 2019 16:59

Nga Kastriot Dervishi

Më 17 nëntor 1944 komunistët vendosën pushtetin e tyre në Tiranë dhe më 29 nëntor 1944 edhe në qytetin e fundit të vendit, në Shkodër. Menjëherë nisën të ndërtonin atë për të cilin kishin bërë luftën ndaj shqiptarëve, vendosjen e plotë të një regjimi me karakter terrorist, kriminal dhe hajdut. Do goditej rëndë çdo element jokomunist si dhe do të vidhej prona e çdo shqiptari. Me interesa janë shifrat e “muajit të parë të lirisë”, dhjetorit 1944. Përveç qindra arratisjeve, vrasjeve, etj, këtë muaj u arrestuan plot 908 shtetas. Bie në sy fakti se në vend të parë janë prefekturat e Tiranës, Korçës dhe Gjirokastrës. Shkodra nuk është në shifër të lartë sepse qëndresa e këtij muaji ka qenë më e fortë. Nga Kukësi po ashtu nuk ka të dhëna sepse pushteti nuk ndjehet i vendosur plotësisht.

Lista e personave të arrestuar në dhjetor 1944

Tirana, 354

Korça, 179

Gjirokastra, 140

Vlora, 65

Berati, 57

Durrësi, 48

Shkodra, 40

Elbasani, 22

Peshkopia, 3

Gjithsej 908

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Sport

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Emergjenca Koronavirus është një temë e nxehtë edhe përsa i përket futbollit në Itali. Masat e marra për tu kujdesur për shëndetin e atletëve e tifozëve janë ngjitur në rendin...

Në kërkim të shpresës së humbur...

Politikë

Në kërkim të shpresës së humbur...

Mbi filmin “Shpresa e e humbur”, realizuar nga “The Albanian” dhe shoqata “Shpresa Programme”, Londër Nga Flori Slatina Problemet sociale nuk janë vetëm shqetësim i organeve shtetërore, apo shoqërisë dhe shoqatave jo...

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Politikë

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Agjencia e Doganave në Ankona në bashkëpunim me Karabinierët, kanë kryer kontrolle të vazhdueshme në kuadër të parandalimit të aktiviteteve të parandalimit të krimit mjedisor, pas të dhënave për eksportin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!