Demonstrata e 13 dhjetorit 1990 në Shkodër

Premte, 13 December 2019 10:12

Më 13 dhjetor 1990 në qytetin e Shkodrës u zhvillua një demonstratë kundër regjimit komunist. Ndër të tjera, në këtë demonstratë u rrëzua busti i diktatorit që ndodhej në qendër të këtij qyteti. Rezulton se ky bust është i pari i hequr nga piedestalet e qyteteve tona. Për ngjarjen e 13 dhjetorit u ndaluan 78 persona, prej të cilëve 42 u arrestuan. Deri në datën 24.12.1990 u dërguan në gjyq 50 persona. Parullat e hedhura në këtë demonstratë ishin: "Liri, demokraci", e me pas me parullat "Enver Hitler”, "Poshtë Enver Hoxha", "Poshtë dhuna","Rroftë Amerika”, “Poshtë Policia”, “Ushtria është me ne!, “Ky pushtet mori fund”, etj.
Fotografitë bashkëlidhur tregojnë godinën e Komitetit të PPSH-së në Shkodër të nesërmen e demonstratës së 13 dhjetorit 1990, si dhe bustin e Enver Hoxhës në këtë qytet.
Te fotoja e komitetit spikat parulla e madhe në tarracë kushtuar “njeriut të ri”, “veprës më madhore” të regjimit komunist.

1 koment

 • Përgjigju Mos guxonime te vini ne Shkoder!

  Lexues!
  Shkova ne Kinema Milenium per te pare nje
  ceremoni per bijte me te denje te Shkodres te demostrates se 14 Janarit ,te parit reagim
  antikomunist me shpresen se po promovohet dicka qe politika e ka fshire nga kujtesa historike.
  Kete pergaditje e kishte bere e famshmja Memo .
  Gjon Radovani ky kodosh bashke me kodoshen e tij
  Ema Andrea qe thithin fonde per kenaqesine e tyre
  nuk u duruan as ne kete ceremoni te shkembenin gjeste erotike gjate gjithe ceremonise.
  Si mundet te flasin per vlera keta kodoshe te perkellelur ,si mund te flasi Ardian Ndreca biri i komunistit e duhet te jete i pari qe ka paditur Rini Monajken qe pas 30 vjetesh na nxjerr letren e Rinit kesaj vlere heroike te patjetersueshme te kombit.Pse antivlerat flasin per vlera e ata qe u torturuan nuk jane askund e nje titull nuk ka dhene bashkia per ta. U them me fuqine e se vertetes :
  Mos guxoni me te vini ne Shkoder per tu shkerllyer duke na folur per vlera ! Mos guxoni me qenje te neveritshme!

  E Enjte, 16 Janar 2020 10:46 komentuar nga Mos guxonime te vini ne Shkoder!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!